AGD5 oznak, że czas wymienić automatyczną suszarkę do ubrań 
suszarka na pranie

5 oznak, że czas wymienić automatyczną suszarkę do ubrań 

Dzięki automatycznej suszarce do ubrań jesteśmy w stanie znacznie ułatwić sobie życie, już na zawsze chowając do szafy sznurki do wywieszania odzieży. Nic jednak nie trwa wiecznie i nawet suszarka może wraz z wiekiem stracić swoje właściwości. Właśnie dlatego dzisiaj przyjrzymy się kwestii, po czym będziemy mogli poznać, że naszą suszarkę będzie należało wymienić na nową. 

Oznaka pierwsza – suszarka pracuje zbyt głośno 

Suszarki do ubrań mają w sobie wiele elementów, które mogą wydawać różne odgłosy podczas pracy. Należą do nich chociażby jej silnik oraz bęben. Z tego powodu możemy spodziewać się, że włączona suszarka bez pompy ciepła lub z nią nie będzie zupełnie bezgłośna. Jeśli jednak podczas korzystania z suszarki usłyszmy, że zaczyna ona brzmieć nieco inaczej – głośniej i bardziej drażniąco – może być to pierwsza wskazówka, że jej żywotność się kończy. 

Oznaka druga – suszarka nie dosusza prawidłowo naszych ubrań 

Drugą oznaką, która może wskazać nam moment wymiany suszarki na nową, jest sytuacja, kiedy po wyjęciu ubrań z urządzenia nadal będą one wilgotne. Pamiętajmy jednak o tym, że równie dobrze może być to spowodowane złym ustawieniem programu. Jeśli nie wiemy, jaki program będzie najlepszy do danego typu ubrań, możemy postawić na inteligentną suszarkę na pranie Electrolux, taką jak model CycloneCare 900, która będzie w stanie automatycznie rozpoznać rodzaj załadunku i dostosować do niego wszystkie parametry związane z suszeniem. 

Chociaż niewłaściwe dosuszanie ubrań jest z całą pewnością kiepską oznaką, to przed decyzją o zakupie nowej suszarki można również sprawdzić, czy wymiennik ciepła w naszym obecnym modelu jest czysty. Jego zabrudzenia również mogą mieć wpływ na wydłużenie czasu pracy naszego sprzętu. 

Oznaka trzecia – suszarka przerywa suszenie w trakcie pracy 

O ile zmiana czasu suszenia w trakcie pracy jest normalnym zjawiskiem, gdyż suszarka reaguje na odczyty czujników w czasie rzeczywistym i może zmienić parametry w zależności od tego, w jakim stopniu nasza odzież zdążyła się wysuszyć, to nagłe przerwanie suszenia jest złą oznaką. Może to świadczyć o różnych problemach – niewłaściwym działaniu czujników, złej pracy programatora czy zwarciu gdzieś w układzie elektronicznym. 

Warto jednak zwrócić uwagę, czy w takiej sytuacji suszarka ma zapewniony odpowiedni dopływ powietrza z tylnej strony urządzenia. Możemy spróbować także delikatnie wyczyścić czujniki, które mogą odpowiadać za powstawanie zwarć i awaryjne wyłączenie urządzenia. 

Oznaka czwarta – ubrania są mocno wygniecione po każdym wyjęciu z suszarki 

Następnym wskazaniem do konieczności wymiany suszarki na nowy model mogą być również mocne zagniecenia na odzieży po każdym suszeniu. Po raz kolejny przyczyną takiego stanu rzeczy może być niewłaściwie dobrany program suszenia lub inne błędy popełnione przez nas samych. Ich przykładem może być chociażby upychanie załadunku w suszarce za pomocą siły, co jest absolutnie niewskazane i może przynieść jeszcze gorsze efekty niż tylko pomiętą odzież. Jeśli jednak mamy pewność, że wybraliśmy odpowiedni program i właściwie ułożyliśmy ubrania w naszym bębnie, może to być wskazówka, że suszarka nie działa już tak, jak powinna. 

Oznaka piąta – suszarka niszczy ubrania 

Ostatnim i zarazem najpoważniejszym wskazaniem do wymiany naszej suszarki będzie niszczenie przez nią ubrań. Jeśli po ukończonej sesji suszenia wyciągniemy z bębna zniekształconą lub porwaną odzież, będzie to dla nas jednoznaczne – nasza suszarka nie nadaje się już do dalszego użytku. 

Dlaczego suszarki mogą po jakimś zacząć niszczyć ubrania? Wiąże się to z wysoką temperaturą w ich wnętrzu. Kiedy czujniki wraz z upływem czasu utracą swoje właściwości, nie będą w stanie odpowiednio dobierać parametrów suszenia, co może prowadzić do pojawienia się we wnętrzu suszarki zbyt wysokiej temperatury, szkodliwej dla naszych ubrań. Podobnie wygląda sprawa z mechanicznymi uszkodzeniami tkanin – jeśli się pojawią, mamy gwarancję, że mieszadła lub bęben nie są w stanie dalej pełnić swojej funkcji. 

Witaj na stylowo-mieszkam.pl – serwisie związanym z aranżacją wnętrz, designem, meblami i architekturą.