Kratki wentylacyjne jako funkcjonalny i estetyczny element wnętrza
Podstawowym zadaniem kratki wentylacyjnej jest zabezpieczenie wnętrza pomieszczeń przed wpadaniem różnego rodzaju zanieczyszczeń podczas procesu wymiany powietrza, jak również skuteczne odprowadzenie ewentualnie ulatniających się gazów.
Jaki mamy wybór?
W asortymencie tych produktów dostępne są kratki wentylacyjne z tworzywa sztucznego ABS, metalowe (stal, aluminium, miedź, mosiądz), drewniane, które są wykonywane z różnych gatunków drewna (buk, sosna, dąb, teak) oraz kratki wentylacyjne ceramiczne (gres).
Biorąc pod uwagę różne konfiguracje obecnie stosowanych systemów wentylacyjnych, producenci postawili do dyspozycji klientów integralne spektrum metalowych kratek wentylacyjnych, dzięki którym można zaspokoić wszystkie funkcjonalne i estetyczne wymagania użytkowników. Wśród nich można znaleźć kratki podłogowe, przepływowe, drzwiowe, rastrowe, ale też dostępne są kratki wentylacyjne metalowe, które montuje się na obudowach maszyn.
Metalowe kratki wentylacyjne (aluminium, stal nierdzewna, miedź, itp.) są szeroko stosowane w budownictwie. W praktyce są to pokrywy kratowe o zmiennej wielkości i nachyleniu, które stosuje się do przykrycia kanałów dyfuzyjnych powietrza, zarówno w kierunku nawiewu lub wywiewu, jak i w obu kierunkach. W tym zastosowaniu kratki wentylacyjne służą do wentylacji pomieszczeń bezokiennych, takich jak piwnice czy garaże, zapobiegając w ten sposób gromadzeniu się wilgoci.
Klatka wentylacyjna – gdzie może się znaleźć?
Kratki wentylacyjne są montowane w drzwiach do kuchni, toalet, suszarni, pralni, czyli w miejscach, gdzie mamy do czynienia z kumulacją wilgoci. Ponadto stanowią one często zakończenie kanału wentylacyjnego i są montowane w ścianach budynków.
Dostępne na rynku kratki wentylacyjne można podzielić na kilka kategorii:
- kratki wentylacyjne ścienne
Większość tego rodzaju kratek montuje się na ścianie za pomocą sprężyn lub kołków rozporowych.
- kratki wentylacyjne do drzwi
Mogą być umieszczone w górnej części drzwi, ale zazwyczaj instaluje się je w dolnej ich części. Najpopularniejszym zastosowaniem tego rodzaju kratek są drzwi łazienkowe. Kratki wentylacyjne zamontowane w drzwiach łazienkowych umożliwiają stały przepływ powietrza i sprawiają, że pomieszczenie jest odpowiednio przesuszane dzięki stabilnemu przepływowi powietrza
- kratki, nawiewniki okienne
Są najczęściej instalowane w ramach okiennych, gdzie spełniają istotną rolę w utrzymywaniu we wnętrzach dobrej jakości powietrza i w eliminowaniu zjawiska kondensacji pary wodnej na szybach i okiennicach. Niezależnie od miejsca zastosowania kratki wentylacyjne mogą mieć regulowane klapki, co pozwala na dostrojenie przepływu większej lub mniejszej ilości powietrza w zależności od wymagań recyrkulacji.
Kratki wentylacyjne mogą występować również w różnych kształtach, dzięki czemu można je łatwo dopasować do wzornictwa pozostałych mebli. Do najczęściej spotykanych kształtów można zaliczyć: okrągłą kratkę wentylacyjną lub kwadratową, a także romboidalną kratkę oraz prostokątną kratkę wentylacyjną.
Możesz postawić na klasykę
Nadal najpopularniejsze są kratki kwadratowe i prostokątne. Zarówno kratki kwadratowe, jak i prostokątne pozwalają na racjonalne wykorzystanie przestrzeni, ale można zauważyć, że kratki prostokątne stosuje się głównie na oknach i drzwiach. O ile montaż kratek sprężynowych lub podtynkowych jest bardzo intuicyjny, o tyle montaż kratek przykręcanych wymaga pewnego wyjaśnienia.
Kratka składa się z ramki, szczelin i siatki ochronnej. Siatka ochronna jest wykorzystywana do zapobiegania przedostawaniu się owadów. Natomiast ramka posiada otwory służące do zamocowania kratki do ściany. Dlatego przed przystąpieniem do instalacji kratki wentylacyjnej należy upewnić się, że dostępne są wszystkie niezbędne materiały, takie jak wkręty lub kołki, śrubokręt i wiertarka oraz ołówek. Należy podkreślić, że kratki wentylacyjne poza funkcjami czysto technicznymi, mogą stanowić także estetyczną alternatywę aranżacji konkretnego pomieszczenia.