
Czy na działce rolnej można postawić domek letniskowy?
Działki rolne, szczególnie te zlokalizowane wśród malowniczych krajobrazów, wydają się idealne pod postawienie małego domku letniskowego. Chcąc zrealizować taką inwestycję na obszarze związanym z prowadzeniem gospodarstwa, trzeba mieć jednak na uwadze, że nie każda działka rolna może docelowo zostać zabudowana. Co więc warto ustalić przed podjęciem działań w kierunku postawienia małego obiektu rekreacji na terenie uprawy roślinnej? Wyjaśniamy!
Czy można postawić domek letniskowy na działce rolnej objętej MPZP?
Postawienie domku letniskowego na działce musi być poprzedzone ustaleniem dokładnego przeznaczenia terenu. Procedura tego typu może zostać przeprowadzona na dwa sposoby. Jednym z nich jest sprawdzenie zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Co, jeśli widnieje w nim zapis, że interesująca nas nieruchomość ma przeznaczenie rolne? Zazwyczaj oznacza to, że dana działka nie może zostać zabudowana. Wyjątkiem w takiej sytuacji może być uzupełnienie istniejącej zabudowy zagrodowej, ale kwestia ta odnosi się do osób formalnie zajmujących się rolnictwem.
Czy rolny status działki całkowicie przekreśla możliwość postawienia domku letniskowego? Niekoniecznie. Dobrym rozwiązaniem w takim przypadku może okazać się złożenie wniosku o zmianę przeznaczenia gruntu w miejscowym planie. Nie jest to szybka procedura, ale istnieje szansa, że sprawa zostanie rozstrzygnięta po naszej myśli.
Jak uzyskać decyzję WZ dla działki rolnej?
Jeśli na danym terenie nie ma obowiązującego MPZP, jedynym rozwiązaniem, które może umożliwić postawienie domku letniskowego, np. z https://drewnolandia.pl/, na działce rolnej jest wystąpienie z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy (WZ). Otrzymanie takiej decyzji jest jednoznaczne z informacją, że dana nieruchomość może zostać w jakiś sposób zabudowana. Odmowa w tym zakresie oznacza natomiast, że grunt musi pozostać rolny.
Chcąc wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji WZ dla działki rolnej warto pamiętać, że istotne znaczenie w kwestii reakcji urzędu ma w takim przypadku klasa gruntu występującego na nieruchomości objętej wnioskiem. Realnie uzyskanie warunków zabudowy jest możliwe przede wszystkim dla użytków niższych klas – IV-VI. W takim przypadku podmiotem odpowiedzialnym za podjęcie decyzji o możliwości zabudowania działki jest wojewoda.
W odniesieniu do użytków wyższych klas (I-III) konieczne jest uzyskanie ministerialnej zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne. W praktyce na etapie tworzenia ogólnych planów miejscowych, jest to procedura mało prawdopodobna do zrealizowania.
Decyzja WZ dla użytków rolnych klas IV-VI
Jak już wspomnieliśmy, działki rolne klasy IV-VI uchodzą za użytki niższych klas. Osoby planujące postawienie domku letniskowego w ich obrębie powinny złożyć wniosek o wydanie decyzji WZ. Jeśli w toku analizy urbanistycznej okaże się, że istnieje co najmniej jedna działka sąsiednia, dostępna z tej samej drogi publicznej, która jest zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy (w odniesieniu do kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu z uwzględnieniem gabarytów i formy architektonicznej obiektów budowlanych, linii zabudowy oraz intensywności wykorzystania terenu), prawdopodobieństwo wydania decyzji WZ dla działki rolnej znacznie wzrośnie.
Wśród dodatkowych, koniecznych do spełnienia warunków wynikających z ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym trzeba wskazać:
- obligatoryjny dostęp działki rolnej do drogi publicznej;
- występowanie istniejącego lub projektowanego uzbrojenia terenu wystarczającego dla zamierzenia budowlanego;
- pozostawanie decyzji w zgodności z przepisami odrębnymi.
Jeśli powyższe warunki są spełnione, organ nie ma podstaw do odmowy wydania decyzji WZ dla działki rolnej. Sprawa powinna więc zostać rozstrzygnięta korzystnie dla wnioskującego.
Co zatem należy zrobić po otrzymaniu decyzji WZ dla działki rolnej? Wystarczy uzyskać decyzję o wyłączeniu jej z produkcji rolnej, a następnie dopełnić wymagane formalności wynikające z Prawa budowlanego – zgłosić roboty lub uzyskać pozwolenie na budowę.
Postawienie domku letniskowego na działce rolnej nie jest przedsięwzięciem łatwym do zrealizowania, ale nie należy z góry zakładać, że jest to niemożliwe. Wdrożenie odpowiednich rozwiązań formalnych w niektórych przypadkach może poskutkować uzyskaniem urzędowej zgody na zmianę dotychczasowego przeznaczenia nieruchomości.