DomJaki stelaż pod materac wybrać?
Jaki stelaż pod materac wybrać

Jaki stelaż pod materac wybrać?

Wygoda snu zależy przede wszystkim od odpowiednio dopasowanego materaca. Z reguły wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Ale czy wiesz, że nawet najbardziej komfortowy materac będzie w jeszcze lepszym stopniu spełniał swoją funkcję, jeśli dobierzemy do niego odpowiedni stelaż? Jaki stelaż do łóżka wybrać? Przeczytaj, a dowiesz się czym kierować się przy zakupie odpowiedniego stelaża pod materac, aby zapewnić sobie najwyższą jakość odpoczynku!

Jaką funkcję pełni stelaż?

Zacznijmy od wyjaśnienia, po co potrzebny jest stelaż do łóżka. Jego zasadnicza rola to podtrzymywanie materaca. Łóżka (poza kontynentalnymi, które mają inną budowę) posiadają ramę, w której umieszcza się stelaż, a dopiero na nim materac. Utworzony z listew stelaż zapewnia też odpowiednią wentylację materaca. Jest to niezwykle ważne, gdyż materac chłonie wilgoć, której pozbywa się nasze ciało. W przypadku nadmiernej potliwości, wilgoci może być sporo. Jeśli nie będzie zapewnionego odpowiedniego przepływu powietrza, we wnętrzu utworzy się pleśń, która nie tylko spowoduje nieprzyjemny zapach, ale również będzie mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Żeberkowa konstrukcja stelaża pozwala materacowi oddychać i odprowadzać wilgoć na zewnątrz. Kolejną istotną funkcją, jest amortyzacja siły nacisku ciała, która może powodować deformację materaca. Działanie tej siły łagodzi elastyczna konstrukcja stelaża. Dlatego dobrze wybrać model z listwami osadzonymi w gumowych uchwytach, które dostosowują się do nacisku wywieranego na materac. Stelaż wpływa też na odczuwaną twardość materaca.

Jakie są rodzaje stelaży? Jaki stelaż wybrać?

Zasadniczo stelaże to konstrukcje z drewna. Najczęściej stosowanym do ich produkcji gatunkiem jest sosna, brzoza i buk. Lider wśród nich to buk, który jest najbardziej sprężysty i najlepiej dostosowuje się do materaca. Brzoza jest również dobra, jednak raczej wskazana w przypadku łóżek osób o lżejszej wadze. Zaletą sosny jest niska cena, jednak nie należy ona do najtrwalszych gatunków. Oprócz stelaży drewnianych można spotkać modele zbudowane ze sprężynowych elementów, które zapewniają jeszcze większą elastyczność.

Bardzo ważnym kryterium podziału stelaży jest możliwość ich regulacji. Ze względu na taką opcję wyróżniamy stelaże statyczne, czyli bez regulacji, oraz regulowane na dwa sposoby: mechanicznie lub elektrycznie za pomocą pilota.

Stelaż regulowany czy bez regulacji?

Klasyczne stelaże bez regulacji są tańsze i najczęściej kupowane. Nadają się zarówno do materacy piankowych, jak i sprężynowych. Coraz bardziej jednak wzrasta zainteresowanie stelażami regulowanymi. Umożliwiają one ustawienie pozycji zagłówka i podnóżka w sposób, który zapewni przyjęcie komfortowej pozycji. Ich ogromną zaletą jest możliwość dopasowania do własnych potrzeb w każdej chwili. Są też wielkim udogodnieniem dla osób leżących i starszych.

Doceniają je także osoby, które zmagają się z problemami krążenia, gdyż pozwalają unieść nogi, zapewniając im przy tym wygodne podparcie. Trzeba jednak pamiętać, że stelaży z regulacją nie można stosować w przypadku materacy sprężynowych oraz tych, które utwardzane są wkładem kokosowym, ze względu na możliwość uszkodzenia ich wkładu. Do stelaży regulowanych odpowiednie są materace piankowe, które można zginać bez ryzyka zniszczenia.

Teraz, kiedy już dobrze wiesz, jaką funkcję pełni stelaż i jakie możliwości oferuje rynek, ufamy, że łatwiej będzie Ci dokonać odpowiedniego wyboru!

Witaj na stylowo-mieszkam.pl – serwisie związanym z aranżacją wnętrz, designem, meblami i architekturą.