NieprzypisaneNajczęstsze błędy przy aranżacji łazienki – jak ich uniknąć?

Najczęstsze błędy przy aranżacji łazienki – jak ich uniknąć?

Projektowanie łazienki w ramach remontu lub budowy domu to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim funkcjonalności i praktyczności. Aby stworzyć przestrzeń, która będzie służyć przez lata, należy skupić się na kilku kluczowych aspektach, takich jak odpowiednie, ergonomiczne rozmieszczenie elementów, a także wybór materiałów wykończeniowych. Muszą być one odporne na wilgoć i łatwe w czyszczeniu. Należy również pamiętać o odpowiednim oświetleniu, które odgrywa znaczącą rolę w codziennym użytkowaniu łazienki. Te i inne kwestie mają ogromny wpływ na to, czy pomieszczenie będzie przyjemne w codziennym korzystaniu, czy też zapewni każdego ranka frustrację i podniesione ciśnienie. Na co należy zwrócić uwagę, aby efekt był zadowalający? Jakich popularnych błędów należy unikać?

Niewłaściwe oświetlenie

Oświetlenie łazienki to element, który często jest pomijany podczas projektowania, ma on jednak ogromne znaczenie. Jeżeli jest źle zaaranżowane i nie spełnia potrzeb użytkowników, będzie źródłem irytacji. Codzienne użytkowanie, zwłaszcza poranna toaleta, wymagają odpowiedniego światła – nikt nie chce golić zarostu lub nakładać makijażu, kiedy nie widzi, co robi. Aby nie zaczynać dnia w złym humorze, warto zainwestować w przemyślane oświetlenie. Światło główne musi być mocne, a doskonałym wyborem będzie dodatkowe źródło światła przy lustrze, najlepiej dwa małe źródła po obu bokach. Dzięki temu korzystanie z łazienki z pewnością stanie się prostsze – i przyjemniejsze.

Brak wentylacji

Zapewnienie odpowiedniej wentylacji to podstawowa zasada tworzenia łazienek – niestety, wiele osób o niej zapomina. W przeciwieństwie do poprzedniego problemu ten nie skutkuje jedynie chwilą frustracji, a prawdziwym zagrożeniem zdrowia. Brak wentylacji oznacza zbieranie się w pomieszczeniu wilgoci, co z kolei powoduje pojawienie się czarnej pleśni na ścianach. To efekt, którego z pewnością każdy chce uniknąć. Ważne jest, żeby nie zasłaniać niczym kratki, a także zapewnić otwory wentylacyjne w drzwiach.

Niespójne wyposażenie

Płytki łazienkowe stanowią dopełnienie pomieszczenia. Chociaż to biały montaż zazwyczaj przyciąga największą uwagę, podłoga i ściany stanowią ważne tło, które ma podkreślić walory estetyczne wyposażenia i mebli. Oczywiście często same płytki robią wrażenie, wyróżniając się kolorem lub wzorami. Nie ma nic złego w wybraniu rzucających się w oczy modeli – problem pojawia się, kiedy nie pasują do reszty wystroju. Zawsze należy dbać o to, by wszystkie wybrane elementy wyposażenia zgrywały się ładnie w jedną całość. Jeżeli dobranie odpowiedniej kompozycji to problem, warto poprosić o pomoc specjalistów. Z ich pomocą z pewnością uda się stworzyć odpowiedni styl wystroju.

Problem z podłogą

Płytki potrafią sprawiać kłopoty jeszcze w inny sposób. Wiele osób decyduje się na zamontowanie ich na podłodze – co jest dobrym pomysłem, choć lepiej pomyśleć wtedy o antypoślizgowych modelach – używając białych fug. Choć może wyglądać to estetycznie zaraz po zakończeniu remontu, ten wybór nie przetrwa próby czasu. Biel szybko stanie się pożółkła lub poszarzała, szpecąc posadzkę. Lepiej nie decydować się na to rozwiązanie.

Brak miejsca do przechowywania

Ten problem może wydawać się błahy, jednak potrafi znacznie uprzykrzyć korzystanie z łazienki. Wbrew pozorom, w tym pomieszczeniu jest wiele rzeczy, które wymagają wygodnego – a w niektórych przypadkach dyskretnego – przechowywania. Kosmetyki, zapas ręczników, różnego rodzaju przyrządy do pielęgnacji to potrzebne w łazience rzeczy, które jednak nie powinny leżeć na wierzchu i sprawiać wrażenia bałaganu. Potrzebne są szafki, na przykład w zabudowie pod umywalką lub wolnostojące. Parę buteleczek czy słoiczków stojących pod lusterkiem wygląda naturalnie, jednak nikt nie chce, by cała dostępna przestrzeń była zasypana kosmetykami, golarkami, i zapasem papieru toaletowego.

Odpowiednie zaprojektowanie łazienki ma ogromne znaczenie dla mieszkańców i wpływa na codzienny komfort. Jest to jednocześnie wymagające zadanie, dlatego często popełniane są przy nim błędy. Wymieniliśmy najpopularniejsze z nich, jest jednak więcej kwestii, które należy mieć na uwadze. Świetnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy specjalistów, na przykład pracowników salonu łazienkowego. Doskonale znają oni dostępne opcje wyposażenia, a także rozumieją, jak należy wyposażyć pomieszczenie, by uniknąć błędów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witaj na stylowo-mieszkam.pl – serwisie związanym z aranżacją wnętrz, designem, meblami i architekturą.