DekoracjePomysły na wnętrze w stylu skandynawskim
wnętrze w stylu skandynawskim inspiracje

Pomysły na wnętrze w stylu skandynawskim

Wnętrze w stylu skandynawskim cieszy się niegasnącym zainteresowaniem. Jak urządzić wnętrze w stylu skandynawskim? Skąd tak wielka popularność tego stylu na całym świecie? Co najbardziej lubimy w stylu Skandynawów?

Skąd popularność wnętrza domu w stylu skandynawskim?

Na popularność skandynawskich aranżacji wnętrz niewątpliwy wpływ ma szwedzka firma produkująca meble i dodatki do domu, czyli oczywiście Ikea. Wizyta w tym sklepie to przyjemność sama w sobie i kopalnia inspiracji oraz pomysłów. Jednak największą popularnością cieszą się od lat katalogi sprzedażowe tej szwedzkiej marki, klienci lubią je oglądać jak albumy ze sztuką. Niektórzy nawet je kolekcjonują i ogłaszają pozyskanie nowego katalogu w mediach społecznościowych. Co nas tak urzeka we wnętrzach w stylu skandynawskim? I co to w ogóle oznacza?

Wnętrze w stylu skandynawskim – cechy charakterystyczne

Skandynawia charakteryzuje się zimniejszym klimatem niż ten w środkowej części Europy, mniej jest też tam naturalnego światła słonecznego. Dlatego Szwedzi, Norwedzy czy Duńczycy lubią wracać do przytulnych wnętrz, które zrekompensują im niską temperaturę i brak światła. I chociaż na terenie Polski temperatura jest trochę wyższa i częściej cieszymy się światłem słonecznym, to lubimy skandynawskie pomysły na aranżację wnętrz, zarówno w domu jak i w mieszkaniu.

Folklor jako element wnętrza w stylu skandynawskim

Lubimy nowoczesne wnętrza, które odwołują się do tradycji, stąd tak wielka popularność motywów ludowych. Jak wprowadzić ludowe motywy do wnętrza? Dobrym sposobem jest oczywiście wybór mebli, które dekorowane są we wzory, na przykład kwiaty rzeźbione w drewnie. Alternatywą jest mebel w wyraźnym kolorze, który jest dodatkowo pokryty kwiatową dekoracją. Dzisiaj często odnawia się meble w ten sposób, hobbyści lubią korzystać również z szablonów. Ale wnętrze uzyska folkowy klimat jeśli skupimy się jedynie na dodatkach: poduszki z ludowym wzorem, zasłony w kwiaty, niewielkie rzeźbione w drewnie rzeźby, malowane ptaki – możliwości jest mnóstwo.

wnętrze w stylu skandynawskim

Skandynawskie aranżacje wnętrz – tu króluje biel!

Biel to wspaniała baza do aranżacji wnętrza. Ale nie tylko biel ścian! Masywne meble stylizowane na antyki, często przeszklone witryny z dużą ilością szuflad, mogą nadać charakter całemu wnętrzu. Może wielki biały stół, który wygląda na nadgryziony zębem czasu? Biel jest też niewątpliwie świetnym tłem dla kolorowych dekoracji, wystarczy wyobrazić sobie kanapę przykrytą miękkim białym kocem, ozdobioną poduszkami w błękitach i czerwieniach. Wnętrza mieszkań w stylu skandynawskim nie mogą obejść się również bez świeczek, dlatego królują one na stołach, regałach, a nawet w łazienkach.

Szybkie sposoby na wnętrza w stylu skandynawskim

Warto wprowadzić do naszego domu styl skandynawski zwłaszcza wtedy, kiedy zbliża się sezon jesienno-zimowy. Od czego zacząć i jakie wybrać dodatki inspirując się skandynawskimi aranżacjami wnętrz? Dobrym wyborem będą koce i pledy w dużych ilościach, nie tylko czekające na zmarzniętego domownika na kanapie ale również na krzesłach. Sprawdzą się pledy o ludowych wzorach, o dekoracji geometrycznej, a dla minimalistów koce w kolorach ziemi oraz szarości i bieli lub w pasy, najlepiej czerwone albo niebieskie. To samo dotyczy poduszek, które znacznie wpływają na przytulność wnętrza, świetnie sprawdzą się te z florystycznymi motywami.

Już wcześniej wspomniane zostało, że Skandynawia cierpi na brak słońca. Światło gra więc ważną rolę, jeśli chcemy wprowadzić styl skandynawski do wnętrza. Warto wybrać lampy stojące nawiązujące również do stylu industrialnego, im większa lampa tym lepiej. I na koniec: drewniany koń, taka rzeźba jest bardzo charakterystyczna dla skandynawskiego stylu.

Wnętrza w stylu skandynawskim w kilku punktach

  • Skandynawski styl to minimalizm i prostota.
  • Używa się jasnych kolorów, głównie białego, szarości i beżu.
  • Meble są proste i funkcjonalne.
  • Dużo światła naturalnego.
  • Stosuje się surowe materiały, takie jak drewno, kamień i metal.
  • Wnętrza są przestronne i otwarte.
  • Nacisk kładzie się na jakość, a nie ilość.
  • Skandynawski styl jest przytulny i ciepły.
  • Jest prosty, ale elegancki.
  • Skandynawski styl to harmonijne połączenie formy i funkcji.

Witaj na stylowo-mieszkam.pl – serwisie związanym z aranżacją wnętrz, designem, meblami i architekturą.