Architektura5 powodów, dlaczego warto zamieszkać w Krakowie

5 powodów, dlaczego warto zamieszkać w Krakowie

Kraków jest drugim miastem w Polsce o największej powierzchni i liczbie mieszkańców. Stolicę małopolski uznać można za wyjątkową, m.in. ze względu na rys historyczny i niezwykłą atmosferę. Każdego roku przybywają tu setki osób, poszukujących miejsca do życia. Dlaczego decydują się osiąść właśnie tutaj? Poznaj 5 powodów, dla których warto zamieszkać w Grodzie Kraka.

Miasto nieustannie rozwijające się

Kraków uznawany jest za miasto, które daje możliwości rozwoju zawodowego. W roku 2021 stopa bezrobocia wynosiła tu jedynie 2,9% (jedna z najniższych w kraju). Infrastruktura biznesowa z każdym kolejnym rokiem rozbudowuje się. W Krakowie znajdują się oddziały międzynarodowych korporacji, m.in. Google, IMB, Capgemini oraz licznych ośrodków biznesowych. Pracę tu zatem znaleźć można zarówno w koncernach zagranicznych i polskich, w obszarze usług, handlu, finansów, technologii informacyjnych i innych.

Miasto pełne zabytków

Kraków słynie m.in. z pięknych zabytków zlokalizowanych w wielu dzielnicach. Warte uwagi są oczywiście Stare Miasto i Kazimierz, wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Słynny Wawel, Kościół Mariacki czy Sukiennice to tylko niewielka część obiektów, które można podziwiać w Krakowie.

Stolica Małopolski może poszczycić się pokaźną liczbą kultowych restauracji, kawiarni i pubów. Wśród nich znajduje się Piwnica Pod Baranami czy Jama Michalika, ale także mnóstwo innych lokali, które uprzyjemnią pobyt na krakowskim rynku. Chwile relaksu przy napojach i pysznym jedzeniu pomogą wczuć się w atmosferę miasta.

Miasto z tradycją szkolnictwa

Kraków to jedno z największych miast akademickich w Polsce. Studiuje tu ok. 130 tys. młodych ludzi, czyli 1/6 wszystkich mieszkańców metropolii. Każdego roku naukę rozpoczyna tu kilka tysięcy osób z Polski, Europy i całego świata.

Stolica małopolski jest bowiem doskonałym miejscem do życia dla tych, którzy chcą się edukować. Znajduje się tu ponad 20 szkół wyższych, w tym Uniwersytet Jagielloński, Ekonomiczny, Politechnika Krakowska, Akademia Górniczo-Hutnicza. W Krakowie zlokalizowane są również Narodowe Centrum Nauki, Oddział Polskiej Akademii Nauk, centra badawcze – miejscowość ma duży potencjał rozwojowy i długoletnią tradycję szkolnictwa.

Miasto o wielu walorach rekreacyjnych

Kraków to miejsce, w którym bez problemu można spędzić czas w ruchu – nie tylko zwiedzając zabytki. Osoby, których pasją jest sport mogą być zadowolone. Zlokalizowanych jest tu mnóstwo obiektów rekreacyjnych, takich jak korty tenisowe, pola golfowe, baseny, trasy narciarskie w najbliższej okolicy Krakowa, a także trasy rowerowe i spacerowe. Aktywny wypoczynek zaplanować można na Błoniach, Zakrzówku, Bulwarach Wiślanych. W Krakowie znajduje się wiele parków, cztery kopce: Wandy, Kraka, Kościuszki i Piłsudskiego, a miłośnicy odpoczywania w centrum mogą odnaleźć chwilę wytchnienia na położonych nieopodal Rynku Głównego plantach.

Miasto z bogatą ofertą deweloperską

Rynek mieszkaniowy w stolicy małopolski jest jednym z najszybciej rozwijających się. Najwięcej nowych inwestycji pojawia się na obrzeżach, jednak nowe osiedla budowane są również w sercu miasta. Tu wznoszone są m.in. apartamentowce o podwyższonym standardzie, objęte dodatkową obsługą, np. ochroną obiektu, z licznymi udogodnieniami, m.in. w postaci siłowni. Rozwój infrastruktury i plany zagospodarowania przestrzennego czynią atrakcyjnymi także dzielnice nieco oddalone od głównego punktu Krakowa – Swoszowice, Nowa Huta, Czyżyny, Mistrzejowice czy Bieńczyce.

Wśród tych, którzy chcą mieszkać nieco bliżej centrum – dużą popularnością cieszą się nowe inwestycje w Krakowie w dzielnicach Zabłocie, Podgórze Duchackie i Dębniki. Lokalizacje te mogą być interesujące również dla osób wynajmujących lokale. Z kolei budownictwo rodzinne najczęściej zlokalizowane jest na przedmieściach – w Kryspinowie, Niepołomicach, Wieliczce, Zielonkach, w Skawinie i innych miejscowościach. Wznoszone są tu domy w zabudowie szeregowej i bliźniaczej.

Kraków to miasto pełne życia, w którym nie brak cichych i spokojnych obszarów. Oferuje bogatą ofertę szkolnictwa, rozbudowaną infrastrukturę biznesową, kulturalną i walory rekreacyjne, a nieustannie powstające inwestycje deweloperskie zapewniają nowe miejsca do życia dla kolejnych mieszkańców.

Witaj na stylowo-mieszkam.pl – serwisie związanym z aranżacją wnętrz, designem, meblami i architekturą.