ArchitekturaBiała łazienka nie musi być nudna

Biała łazienka nie musi być nudna

Czy wiesz, że większość inwestorów stawia na wykończenie domowej łazienki w bieli? Nie ma w tym zresztą nic dziwnego, bo to właśnie ten kolor jest zawsze modny i na tyle uniwersalny, że pasuje do każdego wnętrza. Biel optycznie powiększa też niewielką, łazienkową przestrzeń, daje wrażenie świeżości i czystości, wręcz sterylności. Aby biała łazienka nie była jednak nudna, warto zastosować w niej choćby niewielkie akcenty dekoracyjne. Sprawdź, jakie sprawdzą się najlepiej.

Kolorowe akcesoria łazienkowe

Cała łazienka może być skąpana w bieli. Biała jest armatura, meble łazienkowe, płytki na ścianie czy podłodze. Nie oznacza to jednak, że musi sprawiać wrażenie chłodnej, minimalistycznej. Biel jest na tyle ponadczasowa, że z powodzeniem udaje się ją ożywić nawet drobnymi akcentami. Wystarczy wybrać pożądany kolor dodatków, w tym sezonie w trendach są wszelkie kolory ziemi, złoto, butelkowa zieleń, ale też pastele, na przykład mięta czy blady róż.

Wybieraj ręczniki w tym kolorze, chodniczek przy wannie, dozownik na mydło czy mydelniczkę w barwach innych, niż biały. Łazienkę możesz udekorować również lustrem w kolorowej ramie albo roletami, jeśli to wnętrze posiada okno.

Dekory w białej łazience 

Chociaż akcesoria łazienkowe nie są drogie i łatwo jest je wymieniać wedle indywidualnych preferencji, to biała baza łazienki pozwala również na dodawanie elementów trwałych. Nie powinny być one zbyt rzucające się w oczy, zbyt krzykliwe, ani nie może być ich zbyt dużo, natomiast zachowując umiar, bez przeszkód udaje się stworzyć łazienkę praktyczną i funkcjonalną, zawsze modną, ale jednak wyróżniającą się na tle innych.

Zastosuj płytki mozaika jako dekor ścienny, ale tylko na jednej ścianie albo jej niewielkim fragmencie. Świetnie sprawdzą się również białe płytki, ale na przykład o nieoczywistej strukturze, kształcie bądź z drobinkami mieniącego się kwarcu. Dzięki temu będziesz cieszyć się białą, ale nigdy nudną łazienką.

Do bieli świetnie pasuje drewno. Dzisiaj możesz je stosować w łazience, jeśli oczywiście będzie odpowiednio zaimpregnowane. Elementy drewniane najlepiej sprawdzają się w łazienkach w stylu SPA, tych klasycznych, retro, skandynawskich czy loftowych.

Gra świateł 

Nawet zwykła, biała łazienka może zostać wyróżniona poprzez zastosowanie w niej odpowiedniego światła. Będzie ono pięknie się odbijać w jasnych kafelkach, optycznie powiększy przestrzeń i udekoruje wnętrze. Najlepiej sprawdzi się plafon, ale przy lustrze można zastosować ozdobne kinkiety. W łazience często wykorzystuje się listwy ledowe, na przykład montowane przy suficie.

Pamiętaj, że najlepsze światło w łazience to takie, którego barwa jest biała i zimna. Do łazienki wybieraj oświetlenie energooszczędne i takie, które będzie w pełni odporne na wyjątkowe warunki, jakie w niej panują. Lampy i kinkiety muszą być odporne na działanie wody, wilgoci i wysokich temperatur.

Postaw na białą łazienkę i zmieniaj jej klimat małymi akcentami. Dzięki temu nigdy Ci się nie znudzi i będzie zawsze modna.

Witaj na stylowo-mieszkam.pl – serwisie związanym z aranżacją wnętrz, designem, meblami i architekturą.