OgródAeracja trawnika. Na czym polega ten zabieg? Jakie korzyści zapewnia?

Aeracja trawnika. Na czym polega ten zabieg? Jakie korzyści zapewnia?

Trawnik to efektowna i w 100% naturalna ozdoba każdego przydomowego ogrodu. Będzie prezentował się jednak pięknie tylko pod warunkiem, że prawidłowo o niego zadbamy. Nie wystarczy bowiem zasiać trawy, regularnie ją kosić i usuwać chwasty, aby przez cały czas cieszyć się pięknym i zadbanym trawnikiem! Oprócz przycinania i zraszania trawy, należy systematycznie przeprowadzać także dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne. Jednym z podstawowych jest aeracja trawnika. Sprawdźmy, na czym polega ten zabieg regeneracyjny oraz kiedy i jak prawidłowo go przeprowadzać!

Aeracja, czyli napowietrzanie trawnika. Jak powinna być wykonywana?

Aeracja to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych trawnika, który polega na jego systematycznym napowietrzaniu. W tym celu darń nakłuwana jest specjalnymi narzędziami, do których zalicza się aerator do trawy. W ten sposób gleba ulega rozluźnieniu, co z kolei ułatwia przenikanie w jej głąb wody, powietrza i składników odżywczych. To prosty i naturalny sposób, aby trawnik lepiej i szybciej rósł oraz prezentował się niczym naturalny, soczyście zielony dywan.

Napowietrzanie trawnika dzieli się na dwa podstawowe rodzaje – wyróżniamy aerację wgłębną i powierzchniową. Każda z nich będzie wymagała zastosowania innych narzędzi ogrodniczych, a także dostosowania rodzaju aeracji do rodzaju podłoża oraz ogólnej kondycji trawnika. Aerację powierzchniową stosuje się głównie w przypadku młodych trawników, do ok. 2 lat od momentu ich założenia. Zabieg ten dobrze sprawdza się jednak głównie w przypadku trawników zadbanych oraz pielęgnowanych we właściwy i systematyczny sposób.

Aeracja wgłębna znajduje natomiast zastosowanie w przypadku grubszych podłoży, a także trawników starszych, które wymagają już bardziej intensywnego napowietrzenia. W celu wykonania aeracji wgłębnej należy zaopatrzyć się w specjalne narzędzia – dobrze sprawdzi się tu mechaniczny aerator do trawy.

Dlaczego warto przeprowadzać aerację trawnika? Co daje ten zabieg?

Każda osoba, która zakłada trawnik, marzy o uzyskaniu za jego pomocą pięknych efektów wizualnych. Chcemy, aby trawa rosła gęsto, równomiernie oraz aby tworzyła zielony dywan. Aby możliwe było uzyskanie satysfakcjonujących efektów, o trawnik należy odpowiednio zadbać. W tym celu wykonywane są rozmaite zabiegi, spośród których jednym z kluczowych jest właśnie aeracja.

Dzięki temu naturalnemu zabiegowi możliwe jest zregenerowanie trawnika oraz zapewnienie mu harmonijnego, lepszego wzrostu. Aerator do trawy zapewnia lepsze dotlenienie korzeni, ułatwia pobieranie przez korzenie wody oraz składników pokarmowych, dzięki czemu trawnik będzie rósł lepiej i prezentował się efektowniej. Dzięki systematycznemu napowietrzaniu ograniczeniu ulega także rozwój mchu i chwastów, a sama trawa staje się bardziej odporna na deptanie.

Aeracja to całkowicie naturalny i bezpieczny zabieg pielęgnacyjny, który wykonuje się zazwyczaj dwa razy w roku – wiosną i późnym latem lub wczesną jesienią. Zdecydowanie warto więc zaopatrzyć się w aerator do trawy i samodzielnie zatroszczyć się o piękny wygląd oraz harmonijny wzrost swojego przydomowego trawnika!

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witaj na stylowo-mieszkam.pl – serwisie związanym z aranżacją wnętrz, designem, meblami i architekturą.