NieprzypisaneJak praktycznie i estetycznie urządzić mały ogródek

Jak praktycznie i estetycznie urządzić mały ogródek

Nawet najmniejszy ogródek przydomowy można ciekawie zaaranżować i umieścić w nim wiele niezbędnych rzeczy. Wystarczy zrobić wcześniej wizualizacje oraz wybrać odpowiednie rośliny i meble. Trzeba też zastosować kilka tricków, dzięki którym ogrodowa przestrzeń wyda się znacznie większa dla obserwatora.

Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne!

Podstawowy cel, który powinien  przyświecać podczas urządzania małego ogródka to stworzenie iluzji większego metrażu. Jeśli uda Ci się wypracować najlepszy z możliwych modeli zagospodarowania małego terenu zielonego, wtedy wybierz rośliny, meble i różne sprzęty ogrodowe. Wchodząc do mini ogrodu, powinno się czuć swobodę, a kolejna myśl ma wiązać się z  pięknem i estetyką. Co więc zrobić, aby uzyskać  taki efekt?

Elegancki ogródek z murowanym grillem i wygodnym miejscem do siedzenia, fot. Ogrodosfera.pl

Odpowiednia perspektywa i kilka pomysłowych tricków

Iluzja większej przestrzeni jest możliwa, jeśli odpowiednio ustawisz elementy dekoracyjne i zachowasz konsekwencję aranżacyjną. Jednym z lepszych przykładów jest ulokowanie rzeźby czy innego obiektu na końcu dłuższej ścieżki. Efekt ten podkreśli rozstawienie po obu stronach dwóch donic czy krzewów. Symetryczność i będący w zasięgu wzroku punkt (rzeźba, pergola czy ławka) wpłynie na wydłużenie przestrzeni.

Kolejna ważna kwestia, którą warto podjąć podczas urządzania małego ogrodu to ukształtowanie terenu i ogrodzenie. Zrezygnuj z wysokich i grubych murów oraz żywopłotów zaaranżowanych na bazie jednego gatunku roślin. Różnorodność wprowadzi do wnętrza ogrodu więcej przestrzeni i światła, co wizualnie poszerzy teren. Równie ciekawym pomysłem na poszerzenie przestrzeni jest zachowanie piętrowości. Kwiaty czy krzewy nasadzone na kilku piętach usypanych z ziemi mają dużo miejsca, a Ty możesz umieścić w swoim ogrodzie jeszcze więcej roślinności.

Możesz też podzielić ogród na kilka stref, które będą oddzielone ściankami działowymi lub np. dużymi donicami. Świetnym pomysłem na urozmaicanie terenu zielonego małego ogrodu jest wstawienie niewielkiej tarasowej pergoli. Zyskasz ocienione miejsce do strefy relaksu i przy okazji stworzysz wrażenie większej przestrzeni. Natomiast umieszczenie lustra w danej części ogródka to bardzo ciekawy trick, który stosuje się często we wnętrzach domowych. Ramę ukryj np. za pomocą roślinności, aby efekt był jeszcze lepszy.

Niewielki ogródek zacieniony dzięki pergoli tarasowej, fot. Ogrodosfera.pl

Jakie meble wybrać do małego ogrodu?

Na pewno nie możesz sobie pozwolić na wstawienie do mini ogrodu dużego zestawu wypoczynkowego. Natomiast jeden stolik kawowy i dwa krzesła to minimum, które powinno zmieścić się wszędzie. Jeśli masz nieco więcej miejsca, zamiast krzeseł wstaw wygodne fotele lub mini sofę. W głębi ogrodu może stanąć mała huśtawka ogrodowa lub wygodny podwieszany czy stojący fotel typu bocianie gniazdo.

W przypadku meblowania małego ogródka również warto sięgnąć do sprawdzonych tricków. Jeżeli miejsca jest naprawdę mało, kup meble zintegrowane ze skrzyniami. Umieścisz w nich podstawowe sprzęty ogrodowe lub takie dodatki, jak pledy na chłodne dni, świece czy sztućce. W praktycznych pojemnikach można przechowywać również książki czy ulubione magazyny. Kolejne półki, które nie zajmują wiele miejsca, zyskasz, kupując donice z miejscem na drobiazgi. Piętrowe skrzynki z palety również przydadzą się jako schowek na drobiazgi. Sporo ciekawych inspiracji na stylowe i praktyczne meble do małego ogrodu znajdziesz np. tutaj: https://ogrodosfera.pl/inspiracje

 

Niewielki ogródek na nowoczesnym osiedlu z praktycznym domkiem ogrodowym, fot. Ogrodosfera.pl

Jaka roślinność do małego ogródka?

Na początku musisz zdecydować się, co ma znaleźć się w Twoim ogrodzie. Same kwiaty czy też krzewy, zioła a może trochę warzyw? Na wszystko znajdzie się miejsce, jeśli umieścisz poszczególne gatunki roślin piętrowo i w praktycznych doniczkach. Postaw też na odpowiedni kolor kwiatów, aby stworzyć efekt głębi. Uzyskasz go dzięki chłodnej kolorystyce – biel, niebieski, fioletowy i róż.  Spore znaczenie ma też rozmiar roślin. Te wyższe z dużymi liśćmi lepiej lokować bliżej domu czy ogrodzenia, a te drobne przy granicy działki. Takie rozmieszczenie również stworzy ciekawy efekt wizualnej głębi.

Generalnie jest taka zasada, że w małych ogrodach sadzimy rośliny niższe i wolno rosnące, aby nie tworzyły wrażenia zamkniętej przestrzeni. Może to być np. hortensja ogrodowa czy pięciornik krzewiasty. Warto zwrócić uwagę na byliny wieloletnie, które nie wymagają szczególnej uwagi. Ładnie będą prezentować się na takiej przestrzeni kwiaty wielokolorowe  i długo kwitnące np. liliowce czy juka karolińska z ozdobnymi liśćmi. Pomysłów jest mnóstwo.

Nie bój się eksperymentować, ale zachowaj umiar, bo przepych jest również niewskazany. Jeśli uda Ci się stworzyć ciekawą przestrzeń ogrodową, zadbaj też o jej estetykę. Całoroczna pielęgnacja jest niezbędna do utrzymania ogródka w idealnej kondycji i czerpania z niego wiele satysfakcji.

Witaj na stylowo-mieszkam.pl – serwisie związanym z aranżacją wnętrz, designem, meblami i architekturą.