DesignFornir kamienny – właściwości, zalety i zastosowanie

Fornir kamienny – właściwości, zalety i zastosowanie

Fornir kamienny to okładzina z naturalnego kamienia, którą dzięki wszechstronnym właściwościom można z powodzeniem zastosować na wszystkich ścianach, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Fornir kamienny od ponad 10 lat wykorzystywany jest z powodzeniem na całym świecie, ale w Polsce dopiero od kilku lat zyskuje na popularności, głównie dzięki niższym niż wcześniej cenom. Jakie właściwości ma fornir kamienny, gdzie można go stosować i jak należy go układać?

Czym jest fornir kamienny?

Fornir kamienny, to ekologiczny produkt złożony z cienkiej warstwy kamienia o grubości od 1 do 3 mm, która wzmocniona jest włóknem szklanym oraz żywicą poliestrową. Dzięki temu fornir kamienny jest jednocześnie trwały, wytrzymały i elastyczny, co ułatwia jego układanie. Zewnętrzna warstwa złożona jest z kamienia, a więc jest w 100% naturalna. Dodatkowo proces produkcji jest przyjazny środowisku, a pozyskiwania kamienia nie wpływa negatywnie na złoża surowca naturalnego. To oznacza, że fornir kamienny ma nie tylko doskonałe właściwości, ale również doskonale wpisuje się w trendy ekologiczne oraz umożliwia wykorzystywanie naturalnych produktów w wystroju wnętrz oraz na zewnątrz budynków.

Właściwości forniru kamiennego

Fornir kamienny, dzięki swej konstrukcji ma ogrom zalet, które sprawiają, że może być on wszechstronnie wykorzystany. Jednocześnie jest trwały i elastyczny, wytrzymały i lekki. To ułatwia jego montaż oraz sprawia, że fornir kamienny może być zastosowany wszędzie: na elewacji, w salonie, w kuchni, a nawet w łazience! Fornir kamienny jest:

• wodoodporny;
• odporny na zmienne warunki atmosferyczne;
• odporny na uszkodzenia mechaniczne;
• niezwykle trwały i wytrzymały;
• stosunkowo lekki;
• elastyczny – idealnie sprawdza się na ścianach owalnych, łukach itp.;
• łatwy do dopasowania do wybranego wnętrza – fornir kamienny można łatwo docinać i dopasowywać do swoich potrzeb;
• naturalny;
• piękne wygląda i zapewnia ogromne walory dekoracyjne;
• łatwy w montażu i transporcie;
• łatwy w utrzymaniu w czystości i konserwacji.

Jak widać, fornir kamienny łączy w sobie wszystkie najlepsze cechy materiałów wykorzystywanych we wnętrzach. Dużym udogodnieniem jest również możliwość jego zwinięcia, dzięki czemu transport jest prosty. Należy jedynie pamiętać, żeby przed rozwinięciem odpowiednie ogrzać fornir kamienny. Wystarczy zostawić go w nasłonecznionym miejscu na kilka godzin, aby odzyskał swą elastyczność, dzięki czemu nie wystąpią żadne pęknięcia ani inne uszkodzenia.

Zastosowanie forniru kamiennego?

Jak wspomniano wcześniej, fornir kamienny można zastosować praktycznie na wszystkich ścianach. Łatwy montaż umożliwia jego kładzenie nawet na wysokich piętrach wieżowców. Doskonale wygląda w biurach, salonie, czy przedpokoju. Dzięki właściwościom wodoodpornym fornir kamienny można wykorzystać w aranżacji kuchni i łazienki, ale należy pamiętać o jego prawidłowej impregnacji za pomocą odpowiednich preparatów. To zwiększy odporność na brud, wodę i uszkodzenia. Fornir kamienny sprawdza się dobrze zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrzach, a ze względu na swój piękny wygląd i naturalny charakter jest bardzo chętnie wykorzystywany przez architektów wnętrz. Zwłaszcza że popularność na naturalne materiały stale wzrasta, a ich dobroczynny wpływ na samopoczucie znany jest od lat.

Jak czyścić fornir kamienny?

Utrzymanie ściany z fornirem kamiennym w czystości jest niezwykle proste i zajmuje mało czasu. Najlepiej sprawdzi się do tego miękka ściereczka oraz woda. Zabrudzenia wystarczy delikatnie przetrzeć, aby usunąć nieczystości. Przy plamach z tłuszczu lub większych zabrudzeniach do wody można dodać delikatny detergent lub specjalny preparat do czyszczenia kamienia naturalnego. Nie zaleca się stosowania silnych środków, zawierających różnego rodzaju kwasy, gdyż mogą naruszyć strukturę kamienia i doprowadzić do nieestetycznych odbarwień. Należy również pamiętać, aby wszelkie zabrudzenia usuwać od razu po ich pojawieniu się, aby ściana zawsze dobrze się prezentowała i nie była narażona na powstawanie przebarwień.

Witaj na stylowo-mieszkam.pl – serwisie związanym z aranżacją wnętrz, designem, meblami i architekturą.