DomPoznaj kolor roku 2022 marki Tikkurila i Instytutu Pantone

Poznaj kolor roku 2022 marki Tikkurila i Instytutu Pantone

Eksperci z dziedziny psychologii już dawno udowodnili niebagatelny wpływ kolorów na nasze ogólne samopoczucie, psychikę, a nawet zdrowie. O ile jedne kolory pomagają nam się wyciszyć i odprężyć, inne zachęcają nas do działania i odblokowują pokłady kreatywności. Właśnie z tego powodu powinniśmy pieczołowicie dobierać otaczające nas kolory – dotyczy to zarówno naszego ubioru, jak i wnętrz naszych domów.

Jak co roku, eksperci przedstawili swoje szacunki na kolor roku 2022, który będzie miał nadrzędny wpływ na trendy w zakresie projektowania mody oraz designu dekoracji wnętrz oraz mebli. Jaki kolor roku 2022 zaprezentowała fińska marka Tikkurila, a jaki wybrał The Pantone Color Institute?

Propozycja na kolor roku 2022: intensywny brąz z domieszką czerwieni

Wśród dominujących propozycji na kolor roku 2022 można znaleźć przede wszystkim jasne, pastelowe odcienie zieleni, delikatnego różu, beżu oraz szarości, nie brakuje również wariacji na temat błękitu i odcieni żółci. Marka produkująca farby Tikkurila wyłamała się z tego trendu i zaskoczyła zainteresowanych, stawiając na barwę znacznie bardziej dynamiczną.

Kolor roku 2022 Tikkurila jest żywiołowym brązem, przełamanym nutką optymistycznej czerwieni, zaprezentowany światu pod nazwą Kestrel (L478). Choć ciemny brąz kojarzy nam się z harmonią, spokojem i bezpieczeństwem, nieznaczny dodatek czerwieni powoduje, że propozycja na kolor roku 2022 Tikkurila wyróżnia się kameralnym i ciepłym sznytem.

Jak wdrożyć kolor roku 2022 Tikkurila w aranżację pomieszczeń?

Chcąc nadać wnętrzu bardziej przestronny charakter, warto rozważyć pomalowanie jednej ściany w odcieniu Kestrel. Farba ta doskonale sprawdzi się np. w przedpokoju, który zostanie dodatkowo rozświetlony za pomocą jasnych, drewnianych mebli. Ta oryginalna propozycja na kolor roku 2022 będzie bardzo dobrze korespondować z różnymi odcieniami bieli, pudrowym różem, delikatną miętą czy zgaszoną pomarańczą. Kestrel może stanowić również ciekawy akcent na najpowszechniejszych dodatkach, takich jak poduszki dekoracyjne bądź osłonki na donice.

Kolor roku 2022 Pantone odchodzi od neutralności

Podobnie jak w przypadku ekspertów fińskiej marki Tikkurila, specjaliści z Instytutu Pantone’a również postawili na dynamiczny kolor roku 2022. Wyraźnie dostrzec można silny trend ożywiania pastelowych stylizacji, zamieniając je na intensywne barwy, lecz czy koncepcja ta przyjmie się w naszych domach?

Kolor roku 2022 Pantone to połączenie fioletu z kolorem niebieskim, które jest znane jako Very Peri (17-3938). To barwa niezwykle zagadkowa, dynamiczna i optymistyczna, która rozbudza naszą kreatywność, wprowadzając przy tym do wnętrz elegancki sznyt. Podobnie jak pozostałe odmiany fioletu, tak i kolor roku 2022 Pantone nie powinien dominować aranżacji wnętrza, gdyż może je z łatwością przytłoczyć.

Inspirujący kolor roku 2022 Pantone będzie stanowić intrygujące połączenie z kolorami kojarzonymi z ziemią, będąc wyraźnym i niestandardowym akcentem dowolnej aranżacji. Być może warto pomalować nim jedną ze ścian lub postawić na gustowne zasłony bądź stylowy obrus? Opcją wartą rozważenia jest zestawienie Very Peri z żywą żółcią, tworzącą intrygujące połączenie, przepełnione bogatym kontrastem.

Zdaniem ekspertów, kolor roku 2022 Pantone będzie miał istotny wpływ na modne aranżacje, czerpiące pełnymi garściami z:

  • minimalistycznego stylu japandi (korzystającego z szarości i odcieni bieli, jak również bladego różu oraz oliwki),
  • nowoczesnego spojrzenia na ducha retro (inspirowanego czerwonym winem, pomarańczą oraz żywą zielenią,
  • inspiracji marynistycznych (również w bogatym stylu Hampton).

Wybierz swój kolor roku 2022 ze sklepem Milabud

Czy propozycje Tikkurila oraz The Pantone Color Institute sprawią, że przekonamy się do wnętrz w żywiołowych barwach? Nie należy zapominać, że kolor roku 2022 to kwestia wysoce indywidualna, opierająca się o nasze gusta i preferencje. Niezależnie od tego, jakie barwy należą do Twoich ulubionych, wszystkie farby najlepszych producentów znajdziesz w ofercie sklepu Milabud.

Witaj na stylowo-mieszkam.pl – serwisie związanym z aranżacją wnętrz, designem, meblami i architekturą.