WnętrzaJak urządzić mały pokój?

Jak urządzić mały pokój?

Wprowadzasz się do kawalerki i musisz zmieścić wszystko na małej przestrzeni. Zastawiasz się jak urządzić mały pokój dla dzieci w niewielkim pomieszczeniu? A może chcesz zagospodarować jeden z pokoi mieszkalnych na malutki salon, pokój dzienny czy miejsce wypoczynku?

Mała powierzchnia pokoju wcale nie musi być utrudnieniem w zaplanowaniu jej zagospodarowania w taki sposób, byś nie czuł się tam przytłoczony. W zależności od przeznaczenia tego pomieszczenia, ale i z uwagi na niewielką przestrzeń dobrze jest trzymać się kilku prostych zasad podczas wprowadzania barwy i mebli do takiego pomieszczenia.

Jak urządzić mały pokój – pomysły

Nie od dziś wiadomo, że najlepszym i chyba najłatwiejszym sposobem powiększenia optycznego pomieszczenia jest pomalowanie ścian na kolor biały lub bliski bieli. Przykładowo beż, jasny róż, jasne odcienie szarości itp. Równie dobrym pomysłem na to jak urządzić mały pokój jest powieszenie na jednej czy dwóch ścianach luster, które odbiją światło dzienne i wnętrze pomieszczenia. Dzięki temu osoba przebywająca w tym wnętrzu odniesie wrażenie, że pokój jest o wiele większy niż w rzeczywistości.

Wprowadzenie w aranżację białych dodatków lub wręcz białych mebli jeszcze bardziej rozjaśni mały pokój. Jednak, by przerwać monotonię i nadać lepszego charakteru temu wnętrzu, lepiej jest dodać odrobiny innych barw. Doskonale sprawdzi się drewniana faktura jednego czy dwóch mebli, kilka metalowych elementów i kolorowych dodatków.

Jak umeblować mały pokój

Gdy przestrzeń jest mała, nie warto inwestować w niezbyt funkcjonalne meble spełniające wyłącznie jedną rolę. Najlepszym sposobem jest skorzystanie z tej oferty internetowych sklepów meblowych, w której znajdziesz choćby rozkładaną kanapę z możliwością łatwego przeobrażenia jej w wygodne łóżko, albo stolika, który jest wyposażony w jedną czy dwie półki pod blatem.

Jeśli zastanawiasz się, jak umeblować mały pokój świetnym rozwiązaniem okaże się wykorzystanie kosza, czy innego mebla o płaskim wieku, czy blacie i mogącym pełnić wiele funkcji jednocześnie. Poza meblami wielofunkcyjnymi dobrze jest się rozejrzeć za ofertą kompaktową.

Takie wyposażenie, które może pełnić różną rolę, łatwo jest rozłożyć, zmienić przeznaczenie, złożyć i schować do szafy lub innej skrytki w przypadku braku potrzeby użytkowania w danym czasie. W obecnych czasach wiele firm tworzy meble, które odpowiadają wyzwaniu jak urządzić mały pokój.

Dodatki – im mniej, tym lepiej

Obrazki, półki, telewizor i inne rozmaitości, które da się przytwierdzić do ściany najlepiej zamontować właśnie w ten sposób. Oszczędzisz przy tym dużo miejsca, choćby z braku konieczności dokupowania stojącej półki pod telewizor nowej generacji. Jeśli stoisz przed wyzwaniem jak urządzić mały pokój, z pewnością nie opłaci się zagracanie pomieszczenia zbędnymi stojącymi lampami i szafami. O ile to oczywiście możliwe, bo przecież zwykłą koniecznością jest zorganizowanie miejsca na rzeczy osobiste, ubrania i kilka drobiazgów.

Jeśli koniecznie musisz postawić w małym pokoju łóżko, to zrób to w rogu przy jednej ze ścian, a nie na jej środku. Tak znów uda się zaoszczędzić odrobinę przestrzeni. Najlepiej, gdy będziesz mógł zmieścić do jego skrzyni pościel i jej zmianę, by w ten sposób nie musieć ich magazynować jeszcze w dodatkowym meblu.

Postaw na meble wielofunkcyjne

Zagospodarowanie małej przestrzeni wcale nie jest łatwe. Podpowiedzieliśmy Ci już, jak umeblować mały pokój, czas na umiejscowienie pełnego wyposażenia w kawalerkach. Jest to niestety równie trudne do wykonania co decyzja o tym jak umeblować mały pokój. Istotne okazuje się znalezienie kompromisu pomiędzy użytecznością, a marzeniami aranżacyjnymi.

Najważniejsze jest, by nie czuć się w małym pomieszczeniu przytłoczonym oraz by móc w pełni korzystać z wniesionego tam wyposażenia. Najlepiej wielofunkcyjnego, oszklonego o jasnych barwach i z małym złamaniem monotonności uzyskanym poprzez wprowadzenie kilku bardziej żywych barw.

Gdy stoisz przed wyzwaniem jak urządzić mały pokój najlepiej ograniczyć się do niezbędnego wyposażenia oraz skorzystać z mądrych i wielofunkcyjnych rozwiązań, korzystając z mebli wielofunkcyjnych – dedykowanych małym pomieszczeniom.

 

Witaj na stylowo-mieszkam.pl – serwisie związanym z aranżacją wnętrz, designem, meblami i architekturą.