WnętrzaNowoczesne biuro w domu – inspiracje

Nowoczesne biuro w domu – inspiracje

Dobrze zorganizowane i wyposażone nowoczesne biuro w domu pozytywnie wpłynie na wydajność pracy i nastrój. Dzięki poniższym wskazówkom możesz sprawić, że Twoje domowe środowisko pracy będzie przyjemną i efektywną przestrzenią. Dowiedz się jak urządzić biuro w domu, tanio, szybko i stosunkowo łatwo.

Niezależnie od tego, czy musisz pracować, czy uczyć się w domu, odpowiednie środowisko pomoże Ci czuć się dobrze i komfortowo pracując w domu. 

Zapoznaj się z podstawowym pomysłem

Zanim zaczniesz zastanawiać się jak urządzić biuro w domu, dobrze jest przynajmniej trochę wszystko zaplanować. Nie musisz od razu tworzyć wymagających planów budowy, ale pamiętaj, aby dokładnie przemyśleć, jakie funkcje ma spełniać twoje domowe biuro, w jaki sposób będziesz spędzać w nim czas i czego będziesz do niego potrzebować.

Taka analiza nie tylko pomoże Ci w wyborze lokalizacji, ale także sprawi, że będziesz wcześniej wiedział, jakiego wyposażenia, akcesoriów i dekoracji będziesz potrzebował.

Nowoczesne biuro w domu – o czym warto pamiętać

Czy w Twoim domowym biurze będziesz również prowadził wideorozmowy? W takim przypadku skup się na tym, jak wygląda przestrzeń za Tobą, gdy siedzisz przed kamerą. Rodzaj pracy, którą będziesz wykonywał w swoim biurze domowym, pomoże ci określić, jakich narzędzi będziesz potrzebować i gdzie najlepiej je umieścić, aby zawsze mieć wszystko, czego potrzebujesz.

Które pomieszczenie najlepiej nadaje się na domowe biuro?

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest, jeśli możesz sobie pozwolić na ustawienie domowego biura w osobnym pomieszczeniu. Dlaczego? Jeśli masz w domu oddzielne biuro domowe, znacznie łatwiej będzie Ci przełączyć się z trybu domowego na tryb pracy. Oczywiście nie każdy może zarezerwować jeden pokój tylko na domowe biuro. Jeśli więc musisz zadowolić się pokojem, który spełnia już swoją funkcję, wybierz salon.

Zwykle używamy go głównie do wypoczynku, ale będzie funkcjonalny także do ewentualnej nauki lub pracy. Sypialnia, kuchnia czy jadalnia są zupełnie nieodpowiednie aby zagospodarować nowoczesne biuro w domu, ponieważ sen czy jedzenie nie powinny być podświadomie kojarzone z obowiązkami zawodowymi.

Jakie miejsce w pokoju jest najlepsze?

Jeśli potrzebujesz stworzyć swoje nowoczesne biuro w domu – w salonie, sypialni lub jadalni, postaraj się postępować zgodnie z tymi wytycznymi. Najpierw dowiedz się, ile rzeczy będziesz potrzebować, zwłaszcza bez jakiej techniki nie możesz się obejść. W zależności od tego określ miejsce z wystarczającą ilością gniazdek elektrycznych lub zastanów się, jak je podłączyć.

Aby uzyskać lepsze samopoczucie, znajdź miejsce, w którym możesz usiąść plecami do ściany i mieć widok na całe pomieszczenie, a zwłaszcza na drzwi. Dla wielu osób siedzenie tyłem do drzwi jest podświadomie bardzo denerwujące i destrukcyjne. Poczuj, co Ci odpowiada i jak się czujesz. Jeśli możesz, spróbuj oddzielić miejsce pracy od reszty pomieszczenia. Dobrze do tego celu będzie się nadawał parawan z tkaniny albo wolnostojący regał.

Nowoczesne biuro w domu – w jakiej kolorystyce?

Oczywiście nie ma sensu specjalnie malować ścian, jeśli Twoje domowe biuro zajmuje kawałek salonu czy sypialni. Ale jeśli możesz wybrać jedno pomieszczenie, które będzie służyło tylko jako domowe biuro, rozważ odpowiedni kolor ściany.

Kolor ścian nie powinien w żaden sposób przeszkadzać, dlatego preferuj jasne i ciepłe odcienie, które nie będą Cię rozpraszać. Nie zapominaj też, że kolory wpływają na nastrój, koncentrację i uczucia. Pamiętaj, że Twoje biuro zagospodarowane w domu, powinno stanowić dla Ciebie inspiracje do efektywnej pracy.

Uważaj na to, co może Cię rozpraszać

Odpowiedź na pytanie jak urządzić biuro w domu dla wielu osób jest prawdziwym wyzwaniem, zwłaszcza że w domu jest o wiele więcej rzeczy, które mogą nas rozpraszać. Kiedy masz problemy z właściwą koncentracją na swojej pracy, ustal, co jest przyczyną. A gdy już ją znajdziesz, zrób wszystko, co możesz, by ją zlikwidować. W niektórych przypadkach może to być trudne, ponieważ oglądanie telewizji lub mediów społecznościowych zamiast pracy jest bardzo kuszące.

Jeśli Twoja wydajność zacznie poważnie spadać, czas pozbyć się tych atrakcji. Jeśli Twój telefon ”wyłącza” Cię z pracy, bo musisz go cały czas odbierać i sprawdzać, co nowego, zabierz go do innego pokoju. Jeśli czekasz na telefon, odłóż go tak daleko, jak tylko możesz, aby usłyszeć połączenie. To nie tylko pozbędzie się rozpraszającego elementu, ale również zmusi cię do wstania i poruszania się.

Nowoczesne biuro w domu musi dobrze wyglądać

Bardzo ważne jest, aby Twoje domowe biuro było miejscem, w którym czujesz się dobrze, gdzie jesteś pełen energii i gotowości do ciężkiej pracy. Tylko Ty wiesz najlepiej, co na Ciebie wpływa w taki sposób, dlatego postaraj się dostosować swoje domowe biuro do siebie.

Jeśli domowe biuro jest osobnym pomieszczeniem, wyobraźnia nie ma granic, ale jeśli mamy kącik do pracy w innym pomieszczeniu, oczywiście jesteśmy nieco ograniczeni.

Mimo to możesz umieścić swoje ulubione obrazki lub zdjęcia na biurku, kupić fajny kubek, który podniesie Cię na duchu lub kartki z motywacyjnymi cytatami, które naładują Cię, gdy nie będziesz mieć energii. Nie zapomnij o żywych roślinach, które nie tylko pięknie wyglądają, ale pomogą Ci się zrelaksować i odetchnąć świeżym i przyjemnie pachnącym powietrzem.

Jakie biurko wybrać?

Nowoczesne biuro w domu musi być wyposażone w wysokiej jakości meble, zwłaszcza biurko i krzesło.
Wybierając stół do pracy, weź pod uwagę swój wzrost. Najlepiej, jeśli kupisz stół z regulacją wysokości. Możesz nie tylko dopasować go do swojej sylwetki, ale przede wszystkim spróbować pracować na stojąco, co tylko Ci przyniesie korzyści. Oprócz wysokości przy stole roboczym zwróć uwagę na wielkość powierzchni roboczej.

Czy zmieścisz wszystko, czego potrzebujesz? Alternatywnie, w ile szuflad jest wyposażone jest biurko? Jeśli masz mało miejsca na biurku, dobrym rozwiązaniem jest biurko narożne, które zajmuje mniej miejsca, a mimo to jest wystarczająco pojemne. Wpisując w wyszukiwarkę biuro w domu – inspirację, pojawią się pomysły jak zagospodarować przestrzeń, z których możesz skorzystać.

Jak urządzić biuro w domu? – idealne krzesło biurowe

Zdecydowanie nie należy lekceważyć wyboru krzesła biurowego. Zwłaszcza jeśli spędzasz na nim kilka długich godzin każdego dnia. Krzesło biurowe to bardzo ważny element domowego biura i jedno z urządzeń, na których zdecydowanie nie warto oszczędzać. Idealne krzesło do domowego biura powinno mieć regulowaną wysokość i powinno mieć ergonomiczny kształt z odpowiednim podparciem dla bioder i pleców, ale także idealne dla szyi lub głowy. Powinny być również obecne podłokietniki.

W jakie meble musi być wyposażone nowoczesne biuro w domu?

Oprócz biurka i krzesła biurowego w domowym biurze powinno być wystarczająco dużo miejsca do przechowywania. Uzyskaj poręczny system przechowywania, w którym możesz ukryć wszystkie dokumenty, narzędzia, materiały i inne narzędzia potrzebne w pracy. Wybierz system szuflad na kółkach, a będziesz mógł łatwo i wygodnie nim manipulować i przenosić dokładnie tam, gdzie jest to potrzebne. Systemy pamięci masowej pomagają utrzymać porządek i, co najważniejsze, porządek w domowym biurze, dzięki czemu nie musisz tracić cennego czasu na szukanie rzeczy.

Tablice, teczki i segregatory pomogą uporządkować dokumenty, bardzo ładnie prezentują się również różnego rodzaju pudełka do przechowywania i pudła, w których można schować drobiazgi i drobniejsze pomoce. Jeśli myślisz o tym jak urządzić biuro w domu, aby zachować porządek, idealnie jest mieć jak najwięcej rzeczy ukrytych, aby nie kurzyły się niepotrzebnie i nie dokładały ci obowiązków związanych ze sprzątaniem.

W co powinno być wyposażone domowe biuro?

Prawdopodobnie najlepiej wiesz, jakiej techniki używasz w swojej pracy. Coś można przenieść z biura do domu, ale np. z komputerem stacjonarnym jest to dość skomplikowane. Wiele osób pracuje w domu na laptopie. Ale jeśli twoje domowe biuro to sprawa długoterminowa, spróbuj kupić zewnętrzny monitor i klawiaturę. Ważną częścią wyposażenia są również artykuły biurowe.

Nie ma jednej uniwersalnej porady dotyczącej zakupu materiałów biurowych, ponieważ każdy z nas używa do pracy czegoś innego. Możesz także przyjrzeć się przydatnym drobiazgom, które pomogą Ci nie tylko w organizacji domowego biura, ale dzięki którym poczujesz się w nim dobrze.

Zdobądź kalendarz planowania z uroczym wzorem, aby za każdym razem, gdy na niego spojrzysz, zdenerwowanie z powodu niezrealizowanych zadań ustępowało miejsca uśmiechowi. Przechowuj artykuły piśmiennicze w praktycznym stojaku i utrzymuj je w porządku. Bardzo przydatna jest również tablica lub ściana, na której można pisać notatki.

Uzyskaj wystarczającą ilość światła

Domowe biuro powinno być dobrze oświetlone, najlepiej naturalnym światłem. Dużo światła jest bardzo ważne, szczególnie tam, gdzie będziesz pracować. Jeśli korzystasz z komputera, powinieneś siedzieć bokiem do okna. Gdyby okno było za tobą, światło z monitora odbijałoby się, gdybyś siedział twarzą do okna, światło dzienne mogłoby cię nieprzyjemnie oślepiać.

Czy potrzebujesz więcej ciszy do pracy?

Jeśli Twoje nowoczesne biuro w domu, znajduje się w salonie lub innym pomieszczeniu, może Ci przeszkadzać hałas z otoczenia, z ulicy, a zwłaszcza od innych domowników. Nawet mniej znaczący hałas może osłabić naszą zdolność koncentracji, przez co nie pracujemy tak dobrze i szybko, co jest nie tylko nieefektywne, ale i nieprzyjemne. Niektórzy w tej sytuacji włączają muzykę. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, nie wahaj się zainwestować w wysokiej jakości słuchawki, które mogą zredukować hałas z otoczenia.

Możesz odtwarzać ulubioną muzykę lub wypróbować specjalną muzykę relaksacyjną, która pomoże Ci poprawić koncentrację, twórczy nastrój i ogólną wydajność pracy. Jeśli muzyka rozprasza Cię w pracy, słuchawki mogą pomóc zredukować hałas z otoczenia. Jeśli chcesz go całkowicie wyeliminować, zatyczki do uszu są łatwym i tanim rozwiązaniem. Korzystaj z różnych metod, aż ustalisz, co najbardziej Ci odpowiada. I nie bój się prosić innych domowników o odrobinę spokoju.

Na koniec kilka wskazówek

Czy uważasz, że w ogóle nie możesz pracować z domu i prawdopodobnie zwariujesz, jeśli nie wrócisz wkrótce do biura? Dla jednych nowoczesne biuro w domu to super sprawa, ale dla innych to koszmar.

Dobrze wyposażone i umeblowane biuro domowe to podstawa, aby bez obaw zarządzać domowym biurem. Ale to za mało, by zapewnić ci dobre samopoczucie podczas pracy w domu. Wiele osób jest przyzwyczajonych do pracy w biurze pełnym kolegów i z zupełnie innym trybem pracy niż w domu.

Wypróbuj niektóre z poniższych wskazówek, które pomogą Ci zarządzać domowym biurem i poczuć się komfortowo.

 

Ustal czas pracy i czas odpoczynku

Ustal, od kiedy będziesz pracować i dokładnie przestrzegaj tych godzin pracy. Oczywiście pomyśl także o przerwach lub przerwie na lunch. Jeśli ktoś jest z tobą w domu w ciągu dnia, poproś go o uszanowanie, że musisz wykonać swoją pracę o określonej porze. Spróbuj mu wytłumaczyć, że każde rozproszenie, nawet najmniejsze, zaburzy Twoją koncentrację i trudno Ci po prostu wrócić do pracy.

Warto też spróbować oddzielić reżim pracy od domowego. I to nie tylko przychodząc do domowego biura, ale także „powracając” do domu. Po godzinach pracy udaj się na zakupy lub na krótki spacer. Ale niektórym wystarczy wziąć prysznic lub po prostu przebrać się w domowe ubrania. Znajdź opcję najlepszą dla siebie.

Ubierz się i dopasuj tak, jakbyś szedł do pracy

Gdy idziemy do biura, to dla nas oczywistość, że trzeba ładnie się ubierać, czesać, czy malować. W domu możemy zaniedbywać te czynności. Jest to bardzo wygodne, ale to właśnie ten brak porannych rytuałów może bardzo utrudnić nasze funkcjonowanie podczas pracy zdalnej. Jeśli masz problem z porannym zmotywowaniem się do pracy, zadbaj o poranną higienę, ubierz się ładnie i dopiero wtedy udaj się do domowego biura. Ma to również tę zaletę, że jeśli Twoja praca może obejmować rozmowy wideo, zawsze będziesz na nie gotowy i nawet nieoczekiwana rozmowa Cię nie zaskoczy.

Porządek i dobra organizacja

Staraj się, aby Twoje nowoczesne biuro w domu, niezależnie od tego, czy jest to oddzielne pomieszczenie, czy tylko kącik do pracy w salonie, było tak czyste i uporządkowane, jak to tylko możliwe. Im bardziej uporządkowana przestrzeń, tym lepiej się poczujesz. Bałagan może nas rozpraszać, a pracując w domu na pewno nie trzeba wędrować myślami do nieumytych naczyń z poprzedniego dnia, które uśmiechają się do Ciebie na stole. Porządek pomaga również niektórym osobom w prawidłowym zorganizowaniu i zaplanowaniu czasu pracy w domu. Poświęć trochę czasu na stworzenie planu z zadaniami, które będziesz stopniowo odhaczać. Zaznacz ważne daty w kalendarzu lub pamiętniku, aby niczego nie zapomnieć.

Pomyśl o korzyściach

Jeśli praca w domu jest dla Ciebie bardzo wymagająca psychicznie, nie jesteś sam. Dla wielu innych osób jest to nowe doświadczenie i potrzeba trochę czasu, zanim przyzwyczaisz się do domowego biura. Całkiem możliwe, że domowe biuro ma dla Ciebie szereg zalet, których po prostu nie jesteś w stanie dostrzec pomimo wszystkich negatywów. Spróbuj usiąść i naprawdę pomyśleć o tym, co jest lepsze w pracy w domu niż w oryginalnym biurze.

Nie zapominaj nawet o najdrobniejszych szczegółach, takich jak fakt, że nie masz swojego ulubionego kwiatka w pracy, toaleta w domu jest dla Ciebie o wiele wygodniejsza, domowe jedzenie jest smaczniejsze niż jedzenie ze stołówki itp. Jeśli zdecydujesz jak urządzić biuro w domu i przejdziesz się na prace zdalną, pomyśl ile czasu oszczędzasz dzięki temu, że nie musisz dojeżdżać do pracy i wracać z niej?

Czy jest jakaś czynność, która sprawia ci przyjemność, która sprawia, że twoja praca jest przyjemniejsza, ale której zdecydowanie nie możesz wykonywać w biurze? Staraj się skupić przede wszystkim na zaletach.

 

Witaj na stylowo-mieszkam.pl – serwisie związanym z aranżacją wnętrz, designem, meblami i architekturą.