Jak wybrać krzesła barowe lub hokery do Twojej kuchni i jadalni?
Krzesła w kuchni odgrywają ważną rolę zarówno pod względem funkcji, jak i estetyki. Hokery to świetny sposób na dodatkowe miejsce do siedzenia i wygospodarowanie przestrzeni na blat. Jeśli stoisz przed wyborem krzeseł do kuchni, powinieneś wziąć pod uwagę czynniki takie jak wysokość, styl i materiał wykonania.
Hoker do kuchni
Przy wyborze kuchennych hokerów najistotniejsza jest wysokość blatu, przy którym krzesła będą ustawione. Dzięki odpowiedniemu dopasowaniu korzystanie z nich będzie wygodne i nie będzie wymagało zbytniego pochylania się, kiedy po coś sięgamy.
Oczywiście hokery pełnią również funkcję dekoracyjną, więc muszą pasować do wystroju i stylu Twojej kuchni. Na szczęście wybór krzeseł barowych jest dość duży i można znaleźć egzemplarze w różnych stylach, wzorach i kolorach, które zaspokoją każdy gust.
Wybierając hoker do kuchni, szczególną uwagę warto zwrócić na materiał, z którego wykonany jest mebel. Całość powinna być łatwa do utrzymania w czystości. W przypadku nóg istotna jest trwałość materiału i odporność na zarysowania (szczególnie jeśli myślimy o metalu), natomiast jeśli zdecydujemy się na tapicerowane siedzisko i oparcie, to warto zadbać o plamoodporną tkaninę. Każdy hoker powinien mieć podnóżek ułatwiający siadanie i schodzenie z niego.
Krzesła barowe do kuchni są dobrym rozwiązaniem, jeśli odpowiednio zaplanujemy na nie przestrzeń. Mimo tego, że nie zajmują wiele miejsca, warto pomyśleć też o powierzchni wokół nich, by umożliwić sobie swobodne korzystanie z nich. Dzięki swoim kompaktowym wymiarom hokery w małej kuchni są świetnym pomysłem i zyskują na popularności.
Krzesło barowe do jadalni
W jadalni zwykle bardziej można zaszaleć, jeśli chodzi o wybór mebli – przeznaczamy na nie więcej miejsca, a samo pomieszczenie pełni funkcję reprezentatywną. Hoker barowy to przede wszystkim nowoczesny styl – loftowy, industrialny, jednak nietrudno również o modele pasujące do estetyki glamour.
Wygląd to jedno. W parze z efektami wizualnymi koniecznie musi iść komfort – w końcu jedzenie obiadu w rodzinnym gronie czy picie kawy ze znajomymi to czynności, w których szukamy przyjemności. Twarde, niewygodne krzesła z pewnością nie sprzyjają długim pogaduchom, dlatego do jadalni świetnym wyborem będzie hoker tapicerowany z miękkim siedziskiem.
Jak dobrać wysokość hokera do blatu?
Odpowiednia wysokość krzesła barowego jest kluczowa dla komfortu użytkowania. W końcu nie chcemy męczyć się przy każdym sięganiu po coś ze stołu.
Standardowe blaty barowe mają 110-120 cm wysokości, hokery powinny być o około 30 cm niższe, więc mieć adekwatnie 80 lub 90 cm wysokości. Siedzisko wypada wtedy mniej więcej na poziomie bioder dorosłego człowieka. Takie same proporcje dotyczą hokerów przy wyspach kuchennych – jeśli wyspa ma wysokość 80-90 cm, to wybieramy krzesło mające do 60 cm wysokości. Świetnym wyborem są krzesła barowe z regulacją wysokości, które można dopasować indywidualnie do każdego domownika czy gościa.
Różne przeznaczenia krzeseł barowych
Wygląd hokera na pewno musi pasować do innych mebli i ogólnego wystroju wnętrza, natomiast ze względu na to, w jaki sposób chcemy go używać, powinien mieć też określone cechy. Do jedzenia śniadania przy wyspie kuchennej wygodne są krzesła barowe z oparciami i podłokietnikami, za to jeśli pełnią one tylko funkcję dodatkowego miejsca do siedzenia w salonie, nie muszą mieć takich bajerów.
Hokery bez oparcia świetnie sprawdzają się w małych przestrzeniach jako zapasowe krzesła. Łatwo je przenosić i przechowywać. Te z oparciami i podłokietnikami świetnie sprawdzają się przy dłuższym korzystaniu, również kiedy chcemy używać ich do pracy np. przy laptopie. Obrotowe siedzisko przyda się, jeśli w danym miejscu potrzebujemy większej mobilności bez potrzeby ciągłego wstawania.
Jedno jest pewne – jeśli stawiamy na meble kuchenne w nowoczesnym stylu i zależy nam na dużym wyborze dostępnych modeli, hokery to świetna opcja.