DomZdrowy sen maluszka – dowiedz się jak o niego zadbać
Zdrowy sen maluszka - dowiedz się jak o niego zadbać

Zdrowy sen maluszka – dowiedz się jak o niego zadbać

Sen niemowląt i małych dzieci jest tym, o co najczęściej martwią się młodzi rodzice. Bez dobrego jakościowo snu dziecka ciężko o wyspanych rodziców. Oczywiście, nie istnieje jeden uniwersalny sposób, na to by małe dziecko przesypiało całe noce. Jednak świadomi rodzice mogą stworzyć maluszkowi takie warunki, które pomogą mu poprawić jakość snu i wydłużyć jego długość.

Sen niemowląt i małych dzieci – jak śpią dzieci?

W świadomości wielu dorosłych noworodki i niemowlęta śpią cały czas. Rytm dnia nowo narodzonych dzieci zdecydowanie różni się od rytmu znanego dorosłym. Większość z nich zapada w krótkie, spontaniczne drzemki i wybudza się z nich bardzo gwałtownie.

Warto wiedzieć, że noworodek nie potrafi odróżnić dnia od nocy. Jego sen składa się z różnej długości pór czuwania i aktywności. Sen noworodków i młodszych niemowląt składa się głównie z fazy snu aktywnego. Powoduje to częste wybudzenia i tzw. nieodkładalność.

Dopiero pod koniec 3 miesiąca życia większość niemowląt uczy się odróżniać dzień od nocy. Niektóre dzieci potrzebują na to trochę więcej czasu. Co ciekawe, dzieci które są karmione piersią łatwiej uczą się rozróżniania pory dnia. Ma to związek ze składem mleka kobiecego, które zmienia się wraz z cyklem dobowym.

Oczywiście, na rytm dobowy, składają się także inne czynniki, aniżeli tylko fizjologiczne. Wpływają na niego także bodźce płynące ze środowiska. A świadomi rodzice mogą dziecku pomóc w jego odpowiedniej regulacji.

Sen niemowląt i małych dzieci – jak pomóc dziecku dobrze spać? 

To w rękach rodziców w dużej mierze leży dobry sen maluszka. Swoją wiedzą i świadomym działaniem mogą wspomóc zasypianie i wydłużyć sen dziecka. 

Bardzo ważnym hormonem, który reguluje nasz rytm okołodobowy jest melatonina. O jej wydzielanie możemy dbać przez cały dzień. Wykazano, że im dłuższa ekspozycja dziecka na światło dzienne, tym łatwiejsze i szybsze wydzielanie melatoniny wieczorem. Dlatego warto zadbać o codzienne spacery wykorzystując naturalne światło słoneczne.

Aby nie zaburzać procesu wydzielania melatoniny wszystkie drzemki powinny odbywać się przy odsłoniętych oknach. Dodatkowo warto odpowiednio dobrać wieczorne oświetlenie swojego domu. Idealnie sprawdzi się światło o ciepłej barwie. W miarę możliwości można stosować lampy z możliwością przyciemnienia. Stopniowe zaciemnianie przestrzeni pomoże w wydzielaniu hormonu snu.

Pomocne może okazać się także stosowanie rolet zaciemniających, które pomogą odciąć sypialnie od ulicznych świateł i światła słonecznego o poranku. Stworzy to możliwość wydłużenia snu o poranku.

Wieczorny rytuał

 

Stworzenie stałego i powtarzalnego rytuału wieczornego będzie pomocne w nauce odróżniania dnia i nocy. Już od okresu noworodkowego można wprowadzić cowieczorne czytanie książek. Warto dbać o to, by wszystkie elementy stworzonego przez nas rytuału wieczornego były wykonywane w tej samej kolejności. Można wykorzystać takie elementy jak: wieczorna kąpiel, masaż, karmienie i  kołysanie, np. z wykorzystaniem łóżeczka z kołyską z kolekcji Magiczny Pokoik.

Dobrze dobrany materac

Przede wszystkim materac do łóżeczka niemowlęcego powinien być nowy. Tylko taki materac zapewni kręgosłupowi dziecka odpowiednie podparcie. Warto zadbać o to, by wybrany materac był przewiewny. Dobrym wyborem może okazać się materac Hevea Baby z pianki wysokoenergetycznej, który posiada specjalne otwory wentylacyjne. Dzięki czemu dziecko nie będzie się pocić podczas snu. Polepszy to jakość jego snu i zapobiegnie wcześniejszym wybudzeniom. Warto również zwrócić uwagę na to, by materac dziecka był gładki i płaski.

 

Witaj na stylowo-mieszkam.pl – serwisie związanym z aranżacją wnętrz, designem, meblami i architekturą.