NieprzypisaneJak wygląda wnętrze w stylu art deco?
wnętrze w stylu art deco

Jak wygląda wnętrze w stylu art deco?

Wnętrze w stylu art deco – wyjaśniamy czym się charakteryzuje. Styl art deco we wnętrzach podbija serca milionów ludzi i od kilku dobrych lat nie wychodzi z mody. Powstał jednak już w dwudziestoleciu międzywojennym i był swego rodzaju odpowiedzią na secesję, która reprezentowała brak tak zwanej dyscypliny przestrzennej, objawiającej się w dużej asymetrii. Art deco jest zupełnym przeciwieństwem tego nurtu. Art Deco charakteryzuje się wykorzystaniem mocnych, geometrycznych kształtów i czystych linii. Kolory są zazwyczaj odważne i kontrastowe. Wzory są często geometryczne lub stylizowane. Wspólne motywy obejmują wybuchy słońca, zygzaki i szewrony. Meble są często prostokątne z zaokrąglonymi narożnikami, a tapicerka jest zwykle w stylu artystycznym.

Jeśli podoba Ci się estetyka rodem z „Wielkiego Gatsby’ego”, to ten design będzie dla Ciebie idealny!

Wnętrze w stylu art deco – czym się charakteryzuje?

Aranżacje wnętrz art deco inspirowane są przede wszystkim przepychem i elegancją lat 20. ubiegłego wieku, ale znajduje się w nich również wiele elementów współczesnych. Połączenie bogactwa i potrzeby nadmiernego luksusu wraz z harmonią oraz geometrią modernizmu idealnie definiuje wnętrza art deco. Cechuje je także pewien sentymentalizm, ukłon w stronę przeszłości, co przejawia się w zamiłowaniu do antyków. Oprócz tego, ważnym aspektem tego designu jest zestawianie ze sobą różnych faktur, kolorów, kształtów i błysku. Wiele inspiracji pochodzi także z natury, dlatego często pojawia się tam motyw kwiatowy.

Jak wyglądają wnętrza w stylu art deco?

By urządzić dom w tym stylu, musisz zadbać przede wszystkim o symetrię, a także spójność wszystkich detali. W nurcie dekoracyjnym nie ma miejsca na przypadkowe elementy. Główna kolorystyka wnętrz art deco powinna być raczej stonowana – prym wiodą biel, szarość i beż, przełamane czernią, czy brązem. Nie można zapomnieć również o złocie, które symbolizuje luksus dwudziestolecia międzywojennego. Stylu art deco we wnętrzach nie da się jednak nazwać minimalistycznym – by stworzyć projekt takiego pomieszczenia, należy zestawić geometryczne kształty i symetrię wraz z dużą ilością dekoracji, a przede wszystkim odrestaurowanych antyków.

Jak wygląda wnętrze w stylu art deco

Jak urządzić salon w stylu art deco?

Pomysłów na wnętrze w stylu art deco może być naprawdę wiele – wystarczy puścić wodze fantazji oraz pobawić się sztuką, kształtem i kolorem! Często wykorzystywaną ideą do stworzenia odpowiedniego wystroju jest wprowadzenie stonowanych, acz barwnych akcentów – jasnozielona kanapa, abstrakcyjny obraz, czy potężne wazony pełne kwiatów to świetny pomysł na nadanie charakteru salonowi. Art deco kocha również lustra, przede wszystkim duże i o nieregularnych kształtach, a także materiały, takie jak satyna i zamsz – w nie również warto zainwestować.

Wnętrze w stylu art deco – oświetlenie

Oświetlenie stanowi pewne zwieńczenie maksymalizmu tego stylu – wielkie, kryształowe żyrandole lub zwisające lampy pokryte złotem to must have każdego miłośnika luksusu. Podobnie ma się sprawa z wyborem mebli – te powinny być wykonane z najwyższej klasy materiałów, jak marmur, bądź dobrej jakości drewno. Kanapy i fotele najlepiej komponują się wówczas, gdy są masywne, dość proste, a także mają nieco zaokrąglone kształty. Warto śledzić najnowsze kolekcje projektantów, a także uczęszczać na targi staroci – to pozwoli na stworzenie zupełnie unikalnego salonu w swoim domu.

Wnętrze w stylu art deco – czego unikać?

Wystrój wnętrz w stylu art deco mocno stawia na jakość wszystkich elementów – warto więc skrupulatnie zapoznawać się tworzywami i materiałami tak, by wybierać wyłącznie te wysokogatunkowe. Mimo maksymalistycznych zapędów tego nurtu, nie należy również przesadzać z różnorodnością – zbyt duża ilość tkanin, wzorów i faktur może wprowadzić jedynie zbędny chaos i całkowicie odebrać pomieszczeniu jego elegancję. Nie powinno się również opierać wyłącznie na nowoczesnych propozycjach meblarskich. By zachować ducha lat 20., te powinny przypominać nieco wyposażenie babcinego domu.

Witaj na stylowo-mieszkam.pl – serwisie związanym z aranżacją wnętrz, designem, meblami i architekturą.