ArchitekturaStyl ekologiczny wnętrza – trend ludzi świadomych
styl ekologiczny wnętrza aranżacje

Styl ekologiczny wnętrza – trend ludzi świadomych

Styl ekologiczny wnętrza jeszcze w ubiegłym stuleciu był pojęciem kompletnie nieznanym. Zaczął się wykluwać wraz z rosnącą świadomością ludzi, którzy przytłoczeni konsumpcjonizmem i natłokiem rzeczy, w tym rujnujących środowisko naturalne plastików, zatęsknili za naturą i przestrzenią. Jak wygląda wnętrze w stylu eko? Poznajcie jego najważniejsze zasady, kolory, cechy i używane do wystroju materiały.

Styl ekologiczny wnętrza — czym się charakteryzuje

Styl ekologiczny w aranżacji wnętrz to coś więcej niż wykreowany przez architekta projekt zgodny z zasadami ekologii. Musi łączyć się z ekologiczną świadomością użytkowników domu, którzy swoim stylem życia będą go dopełniać i tworzyć z nim pełną harmonię. Dopiero wtedy takie wnętrze w stylu eko stanie się oazą spokoju i miejscem do udanego wypoczynku. Oto kilka cech, które są wyznacznikiem tego zdobywającego coraz większą popularność stylu:

Styl ekologiczny wnętrza – otaczanie się naturalnymi materiałami

Styl ekologiczny wnętrza dopuszcza używanie materiałów, które nie degradują środowiska, a tym samym są w symbiozie z naturą i dobrze wpływają na samopoczucie człowieka. Tworzące swoisty mikroklimat we wnętrzu drewniane podłogi i meble, wypierają te wykonane z tworzyw sztucznych. Z powrotem zaczyna cenić się tkaniny naturalne takie jak len, czy bawełna, a rezygnuje z syntetyków. Modne stały się również materiały pochodzące z recyklingu.

Styl ekologiczny wnętrza – minimalizm w wystroju

Wnętrze w stylu eko nie może być zagracone, a wszystkie wybrane meble i dodatki powinny mieć też funkcję praktyczną. Kupuje się do takiego wnętrza tylko tyle, ile człowiek potrzebuje do wygodnego życia, rezygnując przy tym ze zbędnych ozdób, czy sprzętów, które mogłyby zakłócić harmonię i ograniczyć przestrzeń.

Styl ekologiczny wnętrza – nastawienie na oszczędność zasobów

Urządzając mieszkanie, trzeba zwracać uwagę, aby można było generować jak najwięcej oszczędności. Styl ekologiczny wnętrza wymaga, aby było ono dobrze doświetlone naturalnym dziennym światłem, co pozwoli na energooszczędność. Okien nie powinny przesłaniać ciężkie zasłony, aby wpuścić do środka jak najwięcej słońca. W kuchni i łazience powinno się zainstalować w kranach perlatory, pozwalające na oszczędzanie zasobów wodnych, a także pojemniki umożliwiające segregację odpadów.

styl ekologiczny wnętrza

Styl ekologiczny wnętrz – jasna kolorystyka

Wnętrze w stylu eko powinno być przestronne i jasne. Mogą to być bielone ściany, czy podłogi, a także w tym samym kolorze stolarka okienna i drzwiowa. Biel jednak nie jest jedynym kolorem, który rozświetli wnętrze i przyczyni się do jego optycznego powiększenia oraz uzyskania oszczędności w oświetleniu pomieszczeń. Takie wnętrze pozbawione większej ilości barw byłoby zbyt monotonne. Dopuszcza się więc naturalne odcienie piaskowe, żółcie, odrobinę błękitu, różne odcienie drewna z nastawieniem na jaśniejsze tonacje, no i zieleń, która widoczna jest przede wszystkim w obecności naturalnej roślinności, której w takim wnętrzu nie może zabraknąć.

Jak wygląda wnętrze w stylu eko — dodatki

Wbrew pozorom styl eko wnętrza wcale nie jest zbyt surowy, ale emanuje przytulnością, którą tworzą często dodatki i inne dopuszczalne elementy pozwalające nadać aranżowanemu pomieszczeniu unikalności i domowego klimatu. Mogą to być:

  • naczynia drewniane, kamienne, szklane i ceramiczne,
  • meble czy ozdoby z wikliny, bambusa czy rattanu,
  • ściana lub jej fragment z naturalnej cegły, lub betonu,
  • własnoręcznie przywrócone do życia przedmioty z odzysku,
  • rękodzieło
  • naturalna roślinność.

Przedstawione powyżej elementy aranżacyjne nie tylko dodadzą domowego ciepła, ale także podkreślą ekologiczny styl wnętrza. Nie może być ich za dużo, lecz w wyważonej ilości, aby każdy z pojedynczych dodatków przyciągał uwagę.

Mimo że ekologiczny styl wnętrza narzuca pewne zasady, którymi trzeba kierować się w urządzaniu domu, nie znaczy, że takie wnętrze musi być nudne. Bogactwo wymienionych powyżej możliwości, materiałów i dodatków pozwoli wybrać takie, które pomogą stworzyć niepowtarzalne wnętrze w stylu eko, w którym domownicy będą szczęśliwi, a goście poczują się zrelaksowani.

Podsumowując styl ekologiczny wnętrza to styl, w którym stawia się na naturalne materiały, jak drewno i kamień, a także na meble wykonane z recyklingowanych materiałów. Wnętrza w tym stylu są przestronne i jasne, a kolory są stonowane. Stawia się na funkcjonalność i prostotę, a także na łączenie ze sobą różnych materiałów.

 

 

 

Witaj na stylowo-mieszkam.pl – serwisie związanym z aranżacją wnętrz, designem, meblami i architekturą.