DomJakie wybrać drzwi zewnętrzne?

Jakie wybrać drzwi zewnętrzne?

Drzwi zewnętrzne warto wybierać rozważnie. Powinny być solidne, wytrzymałe, ale też estetyczne i dopasowane do pozostałych elementów budynku. Nie bez znaczenia jest również cena. Jakie drzwi zewnętrzne wybrać, aby być zadowolonym?

Wybór drzwi zewnętrznych – na co zwrócić uwagę?

Absolutnie kluczowe w wybieraniu drzwi zewnętrznych jest to, z jakiego materiału zostały wykonane. To także aspekt, który ma duży wpływ na cenę tego elementu. Dlatego w tym akapicie skupimy się właśnie na materiałach, z których mogą być wykonane drzwi zewnętrzne i na  tym, na który z nich postawić.

Drzwi zewnętrzne stalowe

Powoli odchodzą do lamusa na korzyść drzwi z PCV, ale wciąż można na nie trafić. To mocne, trwałe rozwiązanie, które jest jednocześnie dość tanie. Zwykle stalowe drzwi zewnętrzne mają ramę z drewna lub stali, która pokryta jest arkuszami blachy. Wykończone są okleinami lub polakierowaną blachą. Do minusów takich drzwi należy to, że ciężko je ocieplić, co szczególnie zimą ma kluczowe znacznie.

Drzwi zewnętrzne PCV

Ten model dobrze radzi sobie jako najpopularniejszy model drzwi wejściowych. Na korzyść drzwi z PCV przemawiają ich dobre parametry cieplne, a także niska cena i fakt, że można je z łatwością dopasować do pozostałych elementów stolarki okiennej, w tym nawet do bramy garażowej czy rolet zewnętrznych.

Drzwi zewnętrzne drewniane

To ekskluzywny produkt. Drzwi wejściowe z drewna mają świetne parametry cieplne, ale są też dość wymagające. Rama i ościeżnica są wykonane z klejonki drewnianej, skrzydło natomiast pokrywa się sklejką lub płytą wiórową lub HDF. Nie należą też do najtańszych.

Drzwi wejściowe aluminiowe

To zdecydowanie najdroższa propozycja, w której każdy element wykonany jest z aluminium, a skrzydło pokrywają arkusze włókna szklanego lub PCV. Podobnie jak te wykonane z PCV czy z drewna, drzwi zewnętrzne z aluminium mają dobre parametry izolacyjne. Mogą mieć nawet bardzo duże rozmiary.

Jakie drzwi zewnętrzne wybrać?

Jak widzisz, wybór nie jest prosty. Każdy model ma swoje zalety, ale różnice w cenie są wyraźne. Drzwi zewnętrzne PCV na pewno będą dobrym wyborem, jeśli nie chcesz przepłacać, ale jest jeszcze kilka innych kwestii, które warto wziąć pod uwagę.

 

Drzwi zewnętrzne powinny być trwałe, funkcjonalne i estetyczne. Nie zawsze te cechy idą ze sobą w parze, szczególnie kiedy chcesz wybrać rozwiązanie pasujące do bryły Twojego wymarzonego domu. Najlepiej postawić na pewny krok i wybrać wszystkie elementy stolarki u jednego producenta. Wówczas masz pewność, że wszystkie klocki będą do siebie pasować.

 

Znaczenie ma też rozmiar drzwi. Te bardzo duże powinny być wykonane z aluminium, bo ten materiał dobrze sobie radzi w takim wymiarze. Duże drzwi drewniane czy stalowe mogą nie poradzić sobie z atakiem niepowołanych gości.

 

Przy wyborze drzwi wejściowych warto też zwrócić uwagę na ich dodatkowe parametry. Bardzo popularne są na przykład drzwi z naświetlami, czyli przeszklonym elementem z boku lub na górze. Wygląda to bardzo ładnie, szczególnie jeśli wybierzesz naświetla z obu stron. Do ich montażu potrzebny jest jednak naprawdę spory otwór drzwiowy.

 

Nie bez wpływu na cenę i Twój wybór są także nadprogramowe funkcje. Na przykład dodatkowy, antywłamaniowy zamek czy pasywność drzwi. Drzwi antywłamaniowe są oczywiście droższe, a to dzięki temu, że ich zabezpieczenia sprawiają, że włamywacz musi poświęcić aż 20 minut na ich sforsowanie. To zwykle wystarczy, by przyjechała ochrona. Drzwi pasywne z kolei mają wyjątkowo niską przepuszczalność, co sprawia, że dom niemal nie traci temperatury z zewnątrz.

 

Wybór nie jest prosty – jeśli wciąż się wahasz, polecamy zwrócenie się do naszych doradców. Pomogą wybrać najlepszy model w cenie, która jest dla Ciebie odpowiednia. Na pewno będziesz zadowolony z ich porady i zakupu.

Witaj na stylowo-mieszkam.pl – serwisie związanym z aranżacją wnętrz, designem, meblami i architekturą.