DomProfil okienny – co to jest i jaki profil okienny wybrać?
profil-okienny

Profil okienny – co to jest i jaki profil okienny wybrać?

Na co mają wpływ profile okienne? Obok szyb, to właśnie one decydują o właściwościach izolacyjnych okien. Jest to ściśle związane z materiałem wykonania. W tym artykule wyjaśniamy… Co to jest jest aluminiowy profil okienny i jakie ma właściwości.

Czym są profile okienne?

Profil to jeden z podstawowych elementów budowy okna PCV. Jest to rodzaj ramy, która okala znajdującą się wewnątrz szybę. To w głównej mierze od tej części zależy to, czy okna będą szczelne. Profile okienne z polichlorku winylu lub aluminium mogą występować w różnych wariantach. W sprzedaży można znaleźć okna z profilami o różnych kształtach, liczbie komór i kolorach. Części te składają się z kilku podstawowych elementów:

  • ramy okna,
  • ościeżnicy,
  • listew przyszybowych,
  • profili łączących.

Elementy ramy okiennej mogą mieć różne parametry izolacyjne w zależności od tego, jak są zbudowane. Większa liczba komór w profilu okiennym oznacza lepsze właściwości termiczne. Przy wyborze dobrze jest kierować się estetyką, a także energooszczędnością i stabilnością profilu. Wielokomorowa budowa zwiększa także stabilność i odporność. Korzystnie wpływa na bezpieczeństwo, zapewniając ochronę przed włamaniem.

profile PVC

Źródło: https://www.budvarcentrum.pl/porady/najlepsze-okna-o-zwiekszonej-trwalosci-okna-pvc-z-tytanem/

Czym charakteryzują się profile PVC – mocne strony plastikowych okien

Profile okienne PVC są odporne na działanie czynników atmosferycznych, przede wszystkim na wilgoć. Są dość twarde i odznaczają się dużą wytrzymałością. Odznaczają się też łatwością pielęgnacji. Takich elementów okiennych nie trzeba konserwować, a w celu umycia wystarczy przetrzeć je wilgotną szmatką. Większe zabrudzenia usuniesz przy pomocy ciepłej wody i delikatnego detergentu.

Co to jest profil okienny aluminiowy?

Nowoczesne profile aluminiowe są wyjątkowo sztywne i trwałe. W związku z tym można je wykorzystać do konstrukcji okien o dużej powierzchni przeszkleń. Profil okienny aluminiowy jest lżejszy niż jego odpowiednik z PVC. Cechuje się jednak wyższą ceną. Takie profile można bez trudu dopasować do estetyki budynku. Występują one we wszystkich kolorach z palety RAL. Najczęściej są montowane w nowoczesnych budynkach zaaranżowanych w minimalistycznym stylu. Profile okienne z aluminium są szczególnie polecane do dużych przeszkleń. Spotyka się je na tarasach, balkonach, w oknach narożnych i oranżeriach.

Jakie profile okienne wybrać?

Elementy okienne PVC doskonale sprawdzają się w mieszkaniach i domach jednorodzinnych. Przy wyborze profili do okien warto zwrócić uwagę na ich trwałość i wygląd. Kwestie estetyczne są ważne, ponieważ ten element okna jest dość dobrze widoczny. Niestety, standardowe profile aluminiowe w kolorze białym mogą żółknąć pod wpływem słońca. Istnieje jednak sposób na to, by uniknąć takiej sytuacji. Rozwiązaniem jest wybór odpowiednich okien.

Przykładowo, okna o profilach PVC z tytanem są wyposażone w specjalne profile z dodatkiem tytanowej bieli. Wykazuje ona właściwości mineralnego filtra UV, dzięki czemu okna tytanowe są wyjątkowo odporne na działanie promieniowania słonecznego.

Optymalnym wyborem wydaje się także profil okna o dwukomorowej budowie. Elementy PVC i aluminiowe mają doskonałe parametry techniczne. Świetnie nadają się jako część konstrukcji okna w domu lub mieszkaniu. Jeden i drugi rodzaj profili spotykany jest w nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym.

Profile okienne wykonane z plastiku i profile aluminiowe to doskonała alternatywa dla tradycyjnych drewnianych okien. Zapewniają wygodne i długie użytkowanie. Nie wymagają impregnacji, a ich czyszczenie jest bardzo łatwe. Charakteryzują się doskonałymi właściwościami izolacyjnymi. Estetyczne i trwałe profile są przy tym tańsze niż ich odpowiedniki wykonane z innych materiałów.

Witaj na stylowo-mieszkam.pl – serwisie związanym z aranżacją wnętrz, designem, meblami i architekturą.