DesignMiękko pod stopami

Miękko pod stopami

Dywany wracają do łask. Są piękne, różnorodne i mają wysoką jakość. To bardzo modny element, który podkreśla styl panujący we wnętrzach. A poza tym ocieplają mieszkania i sprawiają, że stają one przytulniejsze.

SZNURKOWE TKANE NA PŁASKO

Przypominają strukturą chodniki, dzięki zastosowaniu techniki ciasnego splotu. Są odporne na zużycie i ścieranie, łatwe w czyszczeniu, bo zabrudzenia nie wnikają w głąb, a sierść zwierzęca nie zalega w trudno dostępnych szczelinach. To świetna propozycja dla alergików. Dopasowują się do charakteru niemal każdego wnętrza. Pasiasty dywan, ułożony tak, by prążki biegły poprzecznie do dłuższych ścian, poszerza optycznie wąskie pomieszczenie. Wprowadzą też sielski klimat.

Z DŁUGIM RUNEM TYPU SHAGGY

Puszyste dywany zapewniają naszym stopom ciepło i miękkie lądowanie po zejściu z kanapy. Są też świetnym miejscem do zabawy dla najmłodszych. Tworzą we wnętrzu przytulny nastrój, zwłaszcza jeśli dywanik jest w kolorze beżowym lub kremowym. Duży dywan sprawdzi się w salonie, a mały, puszysty najlepiej podłożyć przy łóżku w sypialni. Idealnie tłumi hałas, który pojawia się podczas chodzenia po parkiecie lub panelach. Warto wybierać taki model dywanu shaggy, który ma antyelektrostatyczne włókna, nieprzyciągające kurzu.

FILCOWE WYCINANKI

Filcowana wełna robi furorę we wnętrzach. Używa się jej też do produkcji dywanów. Są one gładkie, trwałe i niepowtarzalne, zwłaszcza jeśli zamarzy nam się taki niesztampowy egzemplarz, wycinany w fikuśny wzór.

JAKI DYWAN WYBRAĆ?

Mamy w sklepach ogromny wybór modeli, poczynając od klasycznych, poprzez utrzymane w stylistyce retro, aż po awangardowe, w kolorowe wzory. Od lat w naszych domach triumf święci butelkowa zieleń i ponadczasowa szarość. Ciekawe wydają się motywy geometryczne z wykorzystaniem kolorów roku 2021, czyli Ultimate Grey oraz Illuminating. Coraz częściej stawiamy na przecierane wzory i barwy ziemi. Zanim kupimy dywan, zmierzmy wielkość pokoju i obejrzyjmy podłogę. Jeśli mamy ładny parkiet, nie przykrywajmy go w całości. Salon to najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w domu, dlatego warto położyć w nim dywan z długim włosiem.

W przedpokoju czy kuchni powinien leżeć chodnik łatwy do utrzymania w czystości, odporny na ścieranie, np. sznurkowy ze sztucznego włókna, antypoślizgowy. Nie musi być w tym samym wzorze lub kolorze co aranżacja wnętrza, ale w jakimś stopniu powinien z nią harmonizować. Z drugiej strony eklektyczne wnętrza cieszą się obecnie wielką popularnością, dlatego nierzadko wybiera się również dywany, które odbiegają od spójnej koncepcji stylu, przyciągając wzrok odmiennością. Przede wszystkim kierujmy się własnym gustem i potrzebami.

 

  • NIETYPOWE WZORY – Dywan w oryginalny ornament narzuca styl wnętrzu. I raczej nie znosi on konkurencji w postaci wymyślnych dekoracji w pokoju.
  • IMITUJĄCE PIEŃ DRZEWA – Efektowne dywany inspirowane naturą, świetnie odnajdują się w pomieszczeniach w stylu skandynawskim.
  • INSPIROWANE DALEKIMI PODRÓŻAMI – Dywany imitujące zwierzęce skóry z Afryki wprowadzają do wnętrza nutę egzotyki.
  • W ROŚLINNE I KWIATOWE WZORY – Ich urodę najlepiej widać w towarzystwie mebli wypoczynkowych o jasnych, jednolitych obiciach.

 

Witaj na stylowo-mieszkam.pl – serwisie związanym z aranżacją wnętrz, designem, meblami i architekturą.