DesignMinimalizm i funkcjonalność: dlaczego dotykowe włączniki to must-have nowoczesnego wnętrza

Minimalizm i funkcjonalność: dlaczego dotykowe włączniki to must-have nowoczesnego wnętrza

Świat nieustannie idzie do przodu. Rozwój technologiczny stara się przyczynić do ułatwiania nam życia na każdym kroku i odciska on swój ślad na właściwie każdym obszarze życia. Nie inaczej jest w przypadku projektowania wnętrz. Jednym z popularnych rozwiązań są dotykowe włączniki. Czym są i dlaczego powinny znaleźć się na wyposażeniu każdego nowoczesnego wnętrza? Odpowiadamy!

Jak działają dotykowe włączniki?

W jaki sposób działa klasyczny włącznik, każdy wie – jest on obsługiwany za pomocą klawiszy. Te jednak w ostatnich latach powoli odchodzą w zapomnienie, a ich miejsce zajmują dotykowe włączniki. Mają one postać kwadratu ze świecącym elementem w jego centralnej części. Jako że rozwiązanie to jest coraz bardziej popularne w polskich domach, warto poznać dokładną zasadę jego działania.

Główną cechą, jaką charakteryzują się włączniki dotykowe, jest brak jakichkolwiek ruchomych części. Są one obsługiwane w pełni dotykowo, poprzez lekkie dotknięcie w konkretnym miejscu. Włącznik jest w całości płaski, dzięki konstrukcji złożonej ze szklanego panelu. Obsługa jest niezwykle prosta – wystarczy lekko przyłożyć palec do podświetlonego diodą LED miejsca, a światło samo się włączy. Jest to zdecydowanie bardziej praktyczne niż klasyczny przełącznik.

Dlaczego warto zdecydować się na dotykowe włączniki?

Istnieje wiele powodów, dlaczego osoby projektujące swoje mieszkanie, decydują się na zamontowanie dotykowych włączników. Główną ich zaletą jest minimalizm. Sprawia to, że znakomicie sprawdzą się one w nowoczesnych wnętrzach, ponieważ nie rzucają się w oczy i tym samym pozwalają na duże możliwości aranżacyjne. Tego typu włączniki tworzone są z różnych materiałów i mają różne kolory, co dodatkowo pozwala dobrać je do charakteru pomieszczenia.

Dużą zaletą tego rozwiązania jest możliwość zastąpienia nim starszych instalacji. Jeżeli Twoje mieszkanie ma już swoje lata, ale planujesz remont, bez problemu możesz zamienić starsze włączniki na nowe. Warto również wiedzieć, że tego rodzaju panele nie muszą jedynie służyć do włączania światła. Taką instalację można także zastosować jako włączniki dotykowe do rolet lub jako ściemniacze dotykowe.

Ramki szklane do włączników – jak wybrać?

Wiele modeli tego typu włączników wyposażonych jest w szklaną ramkę. Jest to zdecydowanie najpopularniejszy materiał wykorzystywany w tym przypadku. Tego typu ramka ma zazwyczaj kształt kwadratu lub prostokąta. Trzeba pamiętać, że wkłady włączników dotykowych muszą być dopasowane do kształtu ramki. Tego rodzaju ramkę możemy zakupić w różnych wersjach kolorystycznych, tak aby dopasować ją do aranżacji wnętrza.

Warto wiedzieć, że w sklepach można zakupić włącznik dotykowy do samodzielnego montażu. Składa się on z kilku niezależnych elementów. Wśród nich należy wymienić m.in. wspomniane wyżej szklane ramki oraz wkład włącznika. Oprócz tego w zestawie znajdziemy także podświetlany wskaźnik, śruby montażowe oraz instrukcję, dzięki której możemy własnoręcznie zamontować włącznik.

Witaj na stylowo-mieszkam.pl – serwisie związanym z aranżacją wnętrz, designem, meblami i architekturą.