DesignNa co zwrócić uwagę urządzając mieszkanie

Na co zwrócić uwagę urządzając mieszkanie

Urządzanie mieszkania to wyzwanie dla każdej osoby, która podejmie się tego procesu. Mieszkanie od samego początku powinno być rozplanowane tak by tworzyło jednolitą i konkretną całość pod względem aranżacyjnym. Dlatego warto zatrzymać się przed podjęciem ostatecznych decyzji. Wszystkie rady, które są podane w niniejszym poradniku są tak uniwersalne, że każdy z nas jest w stanie zastosować je w swoim mieszkaniu lub domu. Co zatem warto mieć na uwadze przy robieniu zakupów i realizacji swoich wizji wnętrzarskich?

Salon, kuchnia, jadalnia – jak je urządzić by tworzyły jednolitą całość?

Salon, kuchnia i jadalnia (lub aneks kuchenny z jadalnią) to trójkąt, który znajduje się właściwie w każdym domu czy mieszkaniu. Powinny być urządzone tak by stanowić jednolitą całość, która będzie nam pomagać w codziennym funkcjonowaniu. Ponadto będąc częścią stricte użytkową, pomieszczenia te powinny być potraktowane z należytą starannością przy pracach wykonawczych, które będą realizowane przez nas samych lub specjalistów specjalnie wynajętych do tego celu. Na co zatem warto zwracać uwagę by całość pomogła nam przy codziennym gotowaniu i wypoczynku?

 • Pomyśl o dodatkowych źródłach światła – urządzając dom lub mieszkanie należy zastanowić się ile punktów świetlnych będzie umieszczonych w domu. Odpowiednia ich ilość to nie tylko wygodniejsza praca, ale również odpowiednie warunki dla naszych oczu.
 • Patrz przede wszystkim na swoje potrzeby – czasem zapominamy się w podążaniu za modą i zapominamy o naszych potrzebach. Warto je sobie rozpisać przed realizacją projektu, który powstał w naszej głowie i zadać sobie pytanie czy aby wszystkie potrzeby zostały zawarte w naszej propozycji wnętrzarskiej. W końcu meble czy przedmioty użytkowe kupione przez nas będą nam służyć przez wiele lat i powinny być odpowiedniej jakości.
 • Postaw na neutralne barwy i kontrastowe dodatki – neutralna baza to idealny sposób na osiągnięcie aranżacyjnej równowagi. Dzięki temu będziemy mieć możliwość by zaszaleć przy dodatkach, które mogą być nieco odważniejsze i bardziej kolorowe jak bazowy kolor. Dzięki temu
  Zadbaj o to by pomieszczenie było ergonomiczne – warto przemyśleć kwestię rozmieszczenia sprzętów oraz mebli pod względem wykonywanych czynności i codziennych obowiązków. Optymalne rozmieszczenie ich ułatwia zdecydowanie pracę, a łatwo dostępne akcesoria i inne rzeczy znacznie skrócą czas potrzebny na ich wykonanie.
 • Postaw na minimalizm i proporcjonalną ilość dodatków – styl ten to nie tylko chwilowa moda. To również idealna okazja by pozbyć się niepotrzebnych przydusi. W ten sposób sprawimy, iż wnętrze będzie wyglądało tak, iż przy pierwszym wrażeniu każdy odwiedzający będzie widział, że każda rzecz w tym domu/ mieszkaniu ma swoje miejsce.

Sypialnia, łazienka i pozostałe przestrzenie w domu/ mieszkaniu – na co zwrócić uwagę przy aranżowaniu ich?

Sypialnia to miejsce, gdzie udajemy się na odpoczynek i zazwyczaj mamy najpotrzebniejsze rzeczy, które są związane z garderobą i najpotrzebniejszymi rzeczami użytkowymi. Tak jak i w przypadku pozostałych pomieszczeń, tak też tutaj powinno się przeznaczyć odpowiednią ilość troski i czasu na zrealizowanie naszych wizji aranżacyjnych. Jednak aby wypoczynek był zdrowy i spełniał przy okazji wszystkie nasze kryteria, warto zastosować się do poniższych wskazówek:

 • Nie oszczędzaj na łóżku i najbliższym otoczeniu – łóżko to idealne miejsce do nocnego odpoczynku. Spędzamy w nim sporą część życia, zatem nie powinniśmy na nim oszczędzać. Postaw na wysokiej jakości materac oraz stelaż i stoliki nocne, które posłużą przez wiele lat!
 • Nie podążaj ślepo za modą – jak już wcześniej wspomniano – moda jest może i fajną dziedziną aranżacyjną, ale nie powinniśmy bezrefleksyjnie podążać za jej wszystkimi pomysłami. W każdej dziedzinie, a zatem i w trendach modowych i wnętrzarskich, mogą nastąpić pomyłki użytkowe, co może doprowadzić do naszych frustracji i niepotrzebnych wydatków związanych z urządzaniem wnętrz.
 • Zdecyduj się na jeden styl, który będzie pasował do reszty pomieszczeń – całość mieszkania powinna być urządzona w jednym stylu co da wrażenie jednolitego wnętrza. Niemniej nie musi to oznaczać, iż nasz dom czy mieszkanie będzie nudne! Dzięki temu zapanuje ład i wystrój będzie sprawiał wrażenie, że panuje tu spokój, który wynika ze smaku i stylu osoby mieszkającej tu na co dzień.
 • Nie bój się wykorzystywać całej dostępnej przestrzeni – najczęściej spotykanym błędem jest ustawianie wszystkich (bez wyjątku) mebli pod ścianą. Nie bójmy się ustawić kanapy na środku pokoju czy też łóżka (głowę mebla można dosunąć do ściany, ale boki pozostawić wolne), gdyż nawet w przypadku małych pokoi daje to odpowiednie wrażenie pod względem optycznym: po prostu nie zagracimy pomieszczenia i powiększymy je optycznie!
 • Zastosuj odpowiednie zasłony i baw się aranżacją okien – okna to niedoceniana część mieszkania. W końcu dają odpowiednią ilość światła, która odpowiednio oświetla nasze meble, miejsca pracy czy całe pomieszczenia. Dzięki odpowiednim materiałom, które zostaną użyte do jego aranżacji zyskamy nie tylko na prywatności, ale też uzupełnimy salon czy sypianie o element wykańczający, idealnie pasujący do całości.

Jak widać urządzenie mieszkania by było schludne i jasne nie jest wcale takie trudne. Dzięki zastosowaniu tych porad możliwe jest uniknięcie poślizgów czasowych związanych z realizacją własnych pomysłów wnętrzarskich oraz zniwelowane zostanie ryzyko niepotrzebnych wydatków.

Dom lub mieszkanie to nasza ostoja, w której powinniśmy czuć się bardzo dobrze na co dzień. Dzięki temu stresy związane z pracą i innymi problemowymi sprawami mają szansę na zniknięcie, a my sami możemy odpocząć poprzez przebywanie w naszym miejscu zamieszkania z nieukrywaną przyjemnością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witaj na stylowo-mieszkam.pl – serwisie związanym z aranżacją wnętrz, designem, meblami i architekturą.