ArchitekturaOświetlenie korony drzew – jak dokonać właściwego wyboru?

Oświetlenie korony drzew – jak dokonać właściwego wyboru?

Drzewa w ogrodzie korzystnie wpływają na lokalny mikroklimat i dają mieszkańcom upragniony cień. Mając w ogrodzie drzewa, warto zadbać o ich odpowiednie wyeksponowanie poprzez użycie dobrej jakości oświetlenia, dzięki któremu wieczorami będzie tam panowała przyjemna atmosfera. Obecnie na rynku można znaleźć wiele ciekawych i funkcjonalnych rozwiązań do większych i mniejszych drzew. A jak wybrać optymalne oświetlenie do ogrodu?

Kiedy warto oświetlić korony drzew?

Oświetlenie korony drzew można wykonać, gdy ogród ma wydzieloną strefę wypoczynkową, którą trzeba odpowiednio urządzić. Nowoczesne słupy oświetleniowe, latarenki do ogrodu i latarnie ogrodowe kute mogą być też wykorzystane na terenach zielonych przynależnych do hotelu bądź firmy, a nawet w miejskich parkach. Najczęściej oświetlane są korony wysokich drzew, które mierzą co najmniej 5 m, jednak w dedykowanym sklepie można nabyć również oświetlenie przeznaczone do wyeksponowania niższych drzew o mniej rozłożystych koronach. Ważne, by wybierać trwałe i odporne na zmienne warunki atmosferyczne produkty, wyposażone w czujnik ruchu i odznaczające się wysoką klasą szczelności.

 

Wysokie latarnie do ogrodu – co warto o nich wiedzieć?

słup oświetleniowy w parku

Wysokie latarnie zewnętrzne mogą mierzyć od 2 m wzwyż i posiadać odmienną liczbę kloszy. Takie produkty występują w różnych wersjach kolorystycznych i charakteryzują się nowoczesnym lub klasycznym designem. Latarnie ogrodowe stojące mogą znaleźć zastosowanie na prywatnych posesjach lub na terenach przylegających do budynków użyteczności publicznej. Przed wyborem konkretnego modelu warto sprawdzić, jaka wysokość będzie zgodna z aktualnie obowiązującymi przepisami. Poza tym wspomniane latarnie muszą mieć solidne źródło zasilania i powinny być umieszczone w odpowiedniej odległości od siebie tak, aby maksymalnie wykorzystać kąt nachylenia i kierunek światła.

Słupki oświetleniowe – praktyczne rozwiązanie do ogrodu

słupek oświetleniowy led na zewnątrz

Stylowe słupki oświetleniowe ogrodowe mają różną wielkość i kształt, dzięki czemu można je z łatwością dopasować do znajdujących się w ogrodzie roślin. Niższe słupki LED ogrodowe świetnie się sprawdzą do oświetlenia ciągów komunikacyjnych lub niewielkich drzew i krzewów. Natomiast wyższe modele mogą być wykorzystane do oświetlenia podjazdu lub wejścia do budynku. Wybierając słupki oświetleniowe LED, warto zwrócić uwagę na barwę i rozproszenie światła. Dodatkowo to ważne, by oświetlenie było właściwie ustawione i nie oślepiało domowników ani najbliższych sąsiadów. Słupki ogrodowe oświetleniowe mogą występować w wersji klasycznej, nowoczesnej lub minimalistycznej i cechują się wysoką odpornością na uszkodzenia oraz ponadprzeciętną trwałością.

 

Latarenki dekoracyjne – dyskretny sposób na oświetlenie korony drzew

latarenka led na taras

Planując oświetlenie korony drzew, można się zdecydować na bardziej dyskretne rozwiązanie, które idealnie podkreśli piękny kształt drzewa, a jednocześnie będzie niedrogie i praktyczne. W takim wypadku warto postawić na designerskie latarenki ogrodowe, które wystarczy zawiesić na wybranej gałęzi i podpiąć do źródła zasilania. Alternatywą mogą być przenośne modele, które można dowolnie ustawiać w ogrodzie w zależności od bieżących potrzeb. Latarenki dekoracyjne mogą mieć kształt tradycyjny lub wyglądem przypominać gniazdo. Oba produkty doskonale sprawdzą się zarówno do oświetlenia korony wyjątkowo rozłożystego drzewa, jak i do oświetlenia tarasu lub altany. Montaż latarenek ogrodowych jest nieinwazyjny, a obsługa wyjątkowo prosta i wygodna. Ponadto takie produkty nie muszą być chowane do domu na czas deszczu i mogą z powodzeniem oświetlić wybrane punkty w ogrodzie także podczas zimowych wieczorów.

Umiejętnie dobrane oświetlenie korony drzew lub innych miejsc w ogrodzie sprawi, że całość będzie doskonale wyglądała. Dobrze oświetlony ogród to miejsce, gdzie mieszkańcy mogą po zmroku wykonywać drobne prace ogrodowe lub spędzać miło czas w gronie rodziny i przyjaciół. Takie rozwiązanie spowoduje, że nieruchomość będzie się lepiej prezentowała, a pięknie oświetlony ogród zachwyci nawet najbardziej wybrednych gości.

Witaj na stylowo-mieszkam.pl – serwisie związanym z aranżacją wnętrz, designem, meblami i architekturą.