DekoracjePokój dziecięcy – inspiracje i porady
pokój dziecięcy

Pokój dziecięcy – inspiracje i porady

Pokój dziecięcy – jak zadbać o odpowiednią aranżacje wnętrz? Nowy dom bądź gruntowny remont to niemal tyle samo radości, co trudów. Urządzenie wszystkich pomieszczeń jest bowiem pracochłonne i czasochłonne. Chodź zwykle w głowie pojawia się mnóstwo pomysłów na aranżacje wnętrz, pokoje dziecięce stanowią nie lada wyzwanie. Jakie wskazówki warto wziąć pod uwagę, aby stworzyć bezpieczną i funkcjonalną przestrzeń dla pociech w każdym wieku?

Aranżacje wnętrz – pokój dziecięcy dostosowany do wieku

Pokój dziecięcy to miejsce, w którym pociechy spędzają sporo godzin w ciągu dnia. Niezbędne jest więc dostosowanie go do ich potrzeb. Malutkie dzieci potrzebują jedynie miejsca do spania, jednak z biegiem czasu niezbędny będzie również kącik na zabawki i biurko, przy którym możliwe stanie się rozwiązywanie zadań, nauka i kreatywne spędzanie czasu.

Pokój powinien stanowić miejsce, w którym pociechy chcą przebywać, warto więc przy jego aranżacji zapytać dziecko o zdanie. Już kilkuletnie przedszkolaki mają bowiem swoje ulubione kolory, kształty czy postacie z bajek i książek. Mogą więc wziąć czynny udział w procesie aranżacji i zdecydować o wyglądzie ścian, czy motywie, w jakim utrzymane będzie całe pomieszczenie. Jako że dzieci niezwykle szybko rosną warto zdecydować się na rozwiązania funkcjonalne. Doskonałym pomysłem będą wszelkiego rodzaju meble rosnące razem z dzieckiem.

Aranżacje wnętrz – pokój dziecięcy, inspiracje ścienne

Mimo mnóstwa pomysłów na projektowanie wnętrz, pokój dziecięcy zawsze sprawia problemy, jeśli chodzi o kolor ścian. Dzieci bowiem (zwłaszcza te nieco młodsze) niezwykle często zmieniają zdanie. Jednego dnia podoba im się kolor zielony, innego stają się wielkimi fanami niebieskiego. Aby włączyć pociechę w proces aranżacji, a jednocześnie zadbać o spójność projektu warto przedstawić jej kilka alternatywnych wersji, spośród których wybierze tę, która najbardziej jej odpowiada.

W jaki sposób można zaaranżować ściany w pomieszczeniu? Pierwsze co przychodzi do głowy to oczywiście farby. Obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo praktycznych produktów, z których bez problemu można zmyć plamy i zabrudzenia. Wśród wielu obecnych trendów na aranżacje wnętrz, pokój dziecka utrzymany jest w pastelowych barwach. Doskonale sprawdzą się wszelkie odcienie szarości, żółci, beżu czy niebieskiego. Nie brakuje jednak mocnych akcentów kolorystycznych (na przykład butelkowa zieleń), które idealnie podkreślają charakter pomieszczenia. Co oprócz farby doskonale sprawdzi się na dziecięcych ścianach?

pokoj dzieciecy aranzacje

Aranżacje wnętrz – pokój dziecięcy, pomysły na funkcjonalną ścianę

Aby nieco urozmaicić aranżacje wnętrz, pokoje dziecięce często ozdobione są tapetami ściennymi. Obecne tapety to już swego rodzaju dzieła, które idealnie sprawdzają się również na mniejszych powierzchniach. Produkty mogą przedstawiać ulubionych bajkowych lub książkowych bohaterów dziecka, lub stanowić nawet… pomoc w nauce. W pokoju przedszkolaków świetnie sprawdzą się tapety z kolorowym alfabetem czy cyframi. U starszych dzieci może zawisnąć tabliczka mnożenia lub mapa świata.

Aby jeszcze bardziej zwiększyć funkcjonalność dziecięcego pokoju i zaoszczędzić nieco miejsca warto zdecydować się na farby magnetyczne lub kredowe. Są to czarne produkty, pod które nakłada się specjalny podkład. Dzięki temu, po wyschnięciu ściana zamienia się w wielką tablicę. W zależności od użytego produktu można pisać po niej kredą lub przyczepiać kolorowe magnesy czy notatki.

Aranżacja wnętrz – pokój dziecięcy podzielony na strefy

Niezwykle istotne przy aranżacji wnętrz w pokoju dziecięcym jest wybór mebli. Nie należy zapominać, że pokój młodszych członków rodziny to miejsce zabawy, ale również nauki i odpoczynku. W małych pomieszczeniach doskonale sprawdzi się łóżko piętrowe. Na górze znajduje się wygodny materac, na dole zaś biurko, przy którym pociecha może skupić się na nauce, układaniu puzzli, czy pracach plastycznych. W drugim kącie pokoju warto postawić na meble, z których dziecko będzie w stanie korzystać.

Dobrym rozwiązaniem jest komoda na ubrania. Nisko dostępne szuflady sprawią, że pociecha sama będzie mogła wybrać sobie strój do przedszkola czy szkoły. Bardzo praktycznym rozwiązaniem na zabawki będą z kolei regały na kółkach, w których bez problemu pomieszczą się figurki, klocki, czy przybory.

Odpowiednie oświetlenie w pokoju dziecięcym

Aby urozmaicić aranżacje wnętrz, pokoje dziecięce mogą zostać ozdobione kolorowymi lampkami. Muszą one jednak stanowić jedynie dodatek, a nie kluczowe źródło światła. Dbając o wzrok pociechy, nie warto decydować się tylko na jedną lampę sufitową, tylko dobrze oświetlić każdy kącik w pomieszczeniu. Na biurku doskonale sprawdzi się stojąca lampka, przy łóżku zaś wisząca.

Pokoje dziecięce mogą być urządzone na wiele sposobów. Niezależnie jednak od kolorów, stylu i charakteru pomieszczenia, warto urządzić je w sposób praktyczny, funkcjonalny i przyjazny dla dziecka. To ona będzie w nim bowiem spędzać najwięcej czasu.

Witaj na stylowo-mieszkam.pl – serwisie związanym z aranżacją wnętrz, designem, meblami i architekturą.