DomPompy ciepła – jak działa nowoczesny sposób ogrzewania?
Pompy ciepła – jak działa nowoczesny sposób ogrzewania

Pompy ciepła – jak działa nowoczesny sposób ogrzewania?

Ostatnie sytuacje na świecie sprawiły, że ceny surowców grzewczych znacznie poszybowały do góry. Nic więc dziwnego, że w perspektywie nadchodzącej zimy wiele osób chce szukać jak największych oszczędności. Na całe szczęście istnieją rozwiązania takie jak pompy ciepła, które są korzystne nie tylko dla naszych portfeli, ale również planety. Jeśli chcesz się dowiedzieć, na czym polega ich działanie – zapraszamy do czytania.

Czym są pompy ciepła?

Pompy ciepła wcale nie są tak nowym wynalazkiem, jak mogłoby się nam wydawać. Chociaż wzrost ich popularności miał miejsce głównie w ostatnich latach, to rozwiązanie można było spotkać na rynku już pół wieku temu. Obecne pompy ciepła, jak chociażby Samsung Monoblok, są jednak znacznie bardziej wydajne i funkcjonalne niż ich starsze odpowiedniki.

Jak działa pompa ciepła i dlaczego jej użycie jest uważane za najmniej inwazyjną dla środowiska metodę grzewczą? Zasadę działania pomp ciepła można porównać do dobrze znanych urządzeń, które każdy z nas ma w swojej kuchni, czyli lodówek. W ich przypadku kluczowe jest utrzymanie chłodu we wnętrzu – żeby mogło mieć to miejsce, lodówka pozbywa się ciepłego powietrza i pobiera z otoczenia chłodniejsze. Pompy ciepła działają podobnie, tylko że w ich przypadku mamy do czynienia z odwrotnym procesem.

Pompa ciepła pobiera z otoczenia cieplejsze powietrze, po czym sprowadza je do naszego domu lub mieszkania w zamian za pozbycie się z niego chłodniejszego powietrza. Może to robić na wiele różnych sposobów – wyciągając energię cieplną z gruntu, powietrza czy nawet wody.

Rodzaje pomp ciepła

Jednym z najpopularniejszych rodzajów pomp ciepła są urządzenia powietrzne. Ich wygląd jest zbliżony do klimatyzatorów i najczęściej również montuje się je podobnie, czyli przytwierdzając urządzenie do ściany budynku. To dobre rozwiązanie dla mniejszych wnętrz, jednak jeśli nasz dom jest spory, powinniśmy pomyśleć o wyborze pompy gruntowej.

W jej przypadku trzeba będzie jednak liczyć się ze znacznie większą inwestycją. Żeby gruntowe pompy ciepła mogły działać jak należy, niezbędne jest umieszczenie ich odpowiednio głęboko, by chłodne powietrze nie miało wpływu na temperaturę ziemi.

Samsung – pompa ciepła i masa korzyści

Decydując się na pompę ciepła, będziemy mogli doświadczyć wielu korzyści. Szczególnie widać to w przypadku zastosowania rozwiązań marki Samsung – pompa ciepła, jaką oferuje ta firma, może całkowicie odmienić Twój sezon grzewczy.

Pierwszą zaletą pomp ciepła jest fakt, że nasze rachunki za ogrzewanie mogą być znacznie mniejsze. Oczywiście samo urządzenie również pobiera energię elektryczną, jednak nie jest to dla nas takie obciążające – przykładowo modele Samsung Monoblok oferują przeważnie klasę energetyczną A+++ lub A++.

Kolejną zaletą skorzystania z pomp ciepła jest fakt, że za ich pomocą możesz odciążyć środowisko. Sezon grzewczy w naszym kraju generuje ogromną ilość smogu, natomiast pompy ciepła są w stanie zdecydowanie zmniejszyć ten problem, ograniczając zużycie węgla i gazu. To nowoczesny sposób na ogrzewanie, który sprawi, że zawsze będziesz mógł odetchnąć pełną piersią, niezależnie od tego, jak niska temperatura będzie na dworze.

 

Artykuł przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

Witaj na stylowo-mieszkam.pl – serwisie związanym z aranżacją wnętrz, designem, meblami i architekturą.