ŁazienkaRodzaje kabin prysznicowych – która będzie najlepsza?

Rodzaje kabin prysznicowych – która będzie najlepsza?

W większości polskich domów i mieszkań montuje się dzisiaj prysznic. Uchodzi on za zdecydowanie bardziej praktyczny od wanny. Na rynku można jednak spotkać różne rodzaje kabin. Która będzie najlepsza? Ta skonstruowana ze ścianki do prysznica i odpływu na płytkach, a może ta z klasycznym brodzikiem i obudową? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Dlaczego warto postawić na prysznic?

Niezależnie od tego czy właśnie wybierasz ścianki do prysznica czy wymarzony brodzik, warto podkreślić jedno – prysznic to dużo lepsze rozwiązanie niż wanna. Dzięki niemu można przede wszystkim żyć ekologicznie. Biorąc standardowej długości prysznic oszczędzamy bowiem wodę. Statystyki wskazują, że w ten sposób można uchronić nawet dwu lub trzykrotnie mniej wody przed zmarnowaniem.

Przy okazji zatem oszczędzamy w ten sposób na rachunkach za wodę, które niestety z roku na rok rosną ze względu na inflację oraz inne czynniki. Kąpiel pod prysznicem jest również dużo szybsza, co ma szczególne znaczenie dla osób wiecznie zabieganych. Branie kąpieli w wannie to długa celebracja. Tymczasem prysznic można wziąć nawet w minutę. Dodatkowo prysznic to dobre rozwiązanie do małych przestrzeni. Wanna zajmuje bardzo dużo miejsca, tymczasem prysznicowi wystarczą dwie ścianki do prysznica i niewielka przestrzeń na płytkach.

Jakie są rodzaje kabin prysznicowych?

Zasadniczo kabiny prysznicowe dzielą się na cztery typy. Po pierwsze można wyróżnić kabiny narożne. To modele montowane w rogu łazienki. Zajmują bardzo mało miejsca, dlatego najczęściej są wybierane do mieszkań o niewielkim metrażu łazienki. Oczywiście mogą się one od siebie różnić kształtem. W sklepach dostępne są między innymi kabiny półokrągłe, kwadratowe, a także wielokątne. Drugim typem kabiny prysznicowej są te przyścienne. Jak sama nazwa wskazuje jedna z ich ścianek styka się ze ścianą łazienki.

Trzecim wariantem są kabiny wolnostojące. One zajmują największą przestrzeń, ponieważ nie stykają się z żadną ścianą łazienki. Montuje się je raczej rzadko i najczęściej w dużych domach wolnostojących. Nie można im jednak odmówić oryginalnego wyglądu i klasy. Ostatnim typem kabin prysznicowych są natomiast te wnękowe. Do ich montażu również używane są ścianki do prysznica, które wpasowują się w przestrzeń dostępnej wnęki. Oczywiście wnękę pod prysznic można także stworzyć samodzielnie. Do jej montażu używa się najczęściej płyt kartonowo-gipsowych.

Kabiny o różnych elementach i akcesoriach

Warto też podkreślić, że poszczególne kabiny prysznicowe mogą się różnić od siebie dodatkowymi elementami i akcesoriami. Istnieją na przykład różne typy drzwi. Popularne są chociażby modele suwane, osadzone na rolkach jeżdżących w prowadnicach. Dużym powodzeniem wśród klientów cieszą się także drzwi uchylne, które otwierają się jak standardowe drzwi, najczęściej na zewnątrz kabiny. Innymi wariantami są natomiast drzwi wahadłowe oraz harmonijkowe. No i nie można zapominać o kabinach typu walk-in, które… po prostu nie mają drzwi.

Kabiny te składają się ze ścianki do prysznica oraz odpowiednio wyprofilowanych płytek. Odpływ znajduje się natomiast w podłodze, a sama bateria jest oddalona na tyle od wejścia do prysznica, by woda nie rozlewała się po całej łazience mimo braku drzwi. Poza drzwiami natomiast kabiny prysznicowe mogą być wyposażone w różne brodziki – płaskie lub głębokie – albo nie posiadać żadnego brodzika. Wspomniane elementy i akcesoria znacząco wpływają na wygląd całej konstrukcji, a nawet i łazienki.

Która kabina najlepsza?

Wybierając idealną kabinę prysznicową należy zatem przede wszystkim kierować się swoimi preferencjami i potrzebami. Każdy wariant oferuje bowiem zupełnie inne możliwości i funkcjonalności. My stawiamy na ścianki do prysznica oraz kabiny typu walk-in, ponieważ oferują najwięcej miejsca i stosunkowo łatwo utrzymać je w czystości.

Witaj na stylowo-mieszkam.pl – serwisie związanym z aranżacją wnętrz, designem, meblami i architekturą.