Dekoracje5 pomysłów, jak urządzić kawalerkę o powierzchni 35 m?

5 pomysłów, jak urządzić kawalerkę o powierzchni 35 m?

 

Kupno kawalerki to dziś jeden z pomysłów nie tylko na własne lokum, ale także na inwestycję wolnych środków. Mieszkania tego typu cieszą się ogromną popularnością szczególnie w dużych miastach, gdzie popyt na niewielkie lokale mieszkalne jest bardzo wysoki.

Zainteresowanie tego rodzaju mieszkaniami zauważalne jest przede wszystkim wśród studentów, a także osób pracujących w innym mieście i chcących przeprowadzić się bliżej siedziby swojej firmy. Aby jednak mieszkanie o niewielkim metrażu dobrze sprzedawało się na rynku lub spełniało wasze oczekiwania, jeśli chcecie w nim zamieszkać, musicie je odpowiednio urządzić. Jak to zrobić?

Jeden, ale dwa

Ten przewrotny tytuł ma obrazować możliwości, jakie daje kawalerka w zakresie wydzielenia dodatkowych pomieszczeń. Z definicji, kawalerka to mieszkanie jednopokojowe z kuchnią, najczęściej w formie aneksu. Jest to niewiele, biorąc pod uwagę choćby miejsce do pracy czy odpoczynku. Trudno wszystkie funkcje łączyć w jednym, małym pokoju, szczególnie jeśli lokalu mają mieszkać dwie osoby. Istnieje jednak prosty sposób na wydzielenie dodatkowej przestrzeni np. do spania lub do pracy. Wystarczy konstrukcja z płyt gipsowo – kartonowych oraz drzwi. W ten sposób powstanie bardzo mały gabinet lub sypialnia, w której bez trudu zmieści się łóżko.

Innym sposobem na połączenie kilku funkcji w jednym pomieszczeniu są specjalne zabudowy meblowe. Chowane jest w nich na przykład łóżko, ława czy nawet stół. Rozkładacie meble jedynie wtedy, kiedy są wam potrzebne. Pokój jest wygodny, wielofunkcyjny, a jednocześnie estetycznie urządzony. Pamiętajcie, że tego rodzaju zabudowy można kupić w wersjach gotowych lub zlecić ich wykonanie stolarzowi, w czym nieocenioną pomocą będzie szybka gotówka. Podobne rozwiązania warto zastosować także w kuchni, która – jak to w kawalerce – do największych nie należy. Indywidualnie zaprojektowane meble pozwolą zachować ergonomiczność wnętrza.

Kolory

Odpowiednio dobrane kolory nie tylko dekorują mieszkanie, ale przede wszystkim mogą je optycznie zwiększać lub zmniejszać. Warto więc rozważyć taki dobór farb, aby możliwe było pomalowanie jednej ściany na ciemniejszy kolor, a pozostałych na bardzo jasne. Sprawi to wrażenie większej przestrzeni. Istotne są także kolory tkanin, czyli obić mebli oraz zasłon czy rolet montowanych w oknach. W tym przypadku szarość i beż sprawdzą się doskonale, nie tylko ze względów estetycznych, ale i praktycznych.

Ostatnim sposobem na efektowne urządzenie kawalerki jest unikanie chaosu. Można to uzyskać, rezygnując z nadmiernej liczby dekoracji, ozdób czy przedmiotów stojących na przykład na podłodze. Warto natomiast postawić na minimalizm, czyli zdecydować się na jednolite doniczki, kilka obrazów, zegar czy stylową lampę. Przedmioty te zdecydowanie poprawią wygląd mieszkania, nadając mu przytulności i indywidualnego charakteru. W zakupach dekoracji i ozdób nieocenioną pomocą będzie szybka gotówka, która pozwoli wam sfinansować wszystkie wydatki, bez uszczerbku dla budżetu domowego.

Witaj na stylowo-mieszkam.pl – serwisie związanym z aranżacją wnętrz, designem, meblami i architekturą.