ArchitekturaStyl boho – wnętrze we współczesnych mieszkaniach
styl boho aranżacje

Styl boho – wnętrze we współczesnych mieszkaniach

Zastanawiasz się czym jest styl boho? Boho aranżacja wnętrz to styl, który pojawił się w naszych domach stosunkowo niedawno, chociaż jego historia jest znacznie dłuższa. Termin boho pochodzi od słowa la boheme, pol. bohema nazywającego francuską cyganerię, grupę artystów tworzących i żyjących przede wszystkim w Paryżu. Jej początek sięga lat porewolucyjnych i zmian społecznych, które doprowadziły do zubożenia ogromnej części społeczeństwa. Francuska bohema pozbawiona majątków pragnęła tylko tworzyć w pełnej swobodzie i niezależności. Takie przekonania odbiły się na każdym aspekcie życia, tworząc jednocześnie niezwykle kolorową, wolną, twórczą i oryginalną modę na bycie artystą.

Styl boho – wnętrze odzwierciedla duszę

Pod koniec lat 60. XXw. boho powróciło w nowej wersji hippie za sprawą kolejnych przemian społecznych roku 1968 i późniejszych, które przetoczyły się przez Europę i USA. Obecny styl boho w domu oraz modzie damskiej i męskiej odwołuje się do idei, która odcisnęła trwałe piętno na populacji, a koncentruje się przede wszystkim na pojęciu wolności twórczej. 

Aranżacja wnętrz styl boho wnętrza charakteryzuje się przede wszystkim dowolnością łączenia kolorów oraz wzorów, które wydawałoby się nie powinny funkcjonować w przestrzeni razem. Zestawienia tworzące styl boho w domu przeczą często podstawowym zasadom aranżacji wnętrz, promowanych przez klasycznych projektantów.

Styl boho chic wnętrze – czym się wyróżnia?

Styl boho chic wnętrze, czyli wersję lux, organizuje się zgodnie ze wszystkimi cechami stylu, ale każdy składnik musi charakteryzować się wysoką jakością. Styl wnętrza boho rozpoznaje się przede wszystkim po kolorach dominujących w przestrzeni mieszkalnej.  Styl boho wnętrza preferuje ekstrawaganckie i krzykliwe połączenia barw, kolory nasycone pigmentem i wyraziste. Taka kolorystyka wymaga jednak wysokich umiejętności i wrażliwości projektanta. Włączenie do projektu mebli tapicerowanych, z których kanapa jest np. w kolorze czerwonym a fotel żółty lub w kolorowe paski wymaga szczególnej wrażliwości.

Styl boho wnętrze upodobał sobie przede wszystkim kolory z palety orientalnej, są to więc intensywne odcienie czerwieni, turkusu, brązu, czekolady, purpury, żółtego. W opozycji do tej palety styl boho we wnętrzu odzwierciedlają również doskonale kolory pastelowe, szczególnie jako tło dla bardziej wyrazistych odcieni lub faktur.  

styl boho

Styl boho we wnętrzu – nie tylko kolor

Wnętrza w stylu boho nie tylko fascynują połączeniami kolorystycznymi. Ogromnie dużo uroku nadają mu wzory i ozdobne ornamenty. W tym zakresie boho również czerpie z różnych kultur i egzotycznych krajów, zestawiając je z ludowymi haftami czy rustykalnymi zdobieniami.

Elegancki styl boho wnętrza tworzy doskonałą przestrzeń do ekspozycji choćby orientalnych pamiątek z podróży, które w innej przestrzeni mogłyby się niewystarczająco prezentować lub wręcz stanowić dysonans estetyczny. W stylu boho tego rodzaju przedmioty, ale też arabskie dywany, marokańskie kilimy czy chińskie figurki idealnie się komponują, chociaż ważnym czynnikiem wspomagającym projekt jest umiejętne oświetlenie wybranych przedmiotów a żółte i ciepłe światło potrafi stworzyć centralne punkty przestrzeni.

Szlachetne surowce w stylu boho

Boho chic styl boho wnętrza w tej wersji stylu wymagają doskonałej jakości materiałów. Egzotykę i orientalność wnętrz podkreślają szlachetne gatunki drewna użytego do wykonania podłogi i mebli. Najczęściej stosuje się palisander, heban czy mahoń pochodzące wprost ze stylu kolonialnego, dobrze komponującego się z elementami boho. Ciemny i błyszczący surowiec warto przełamać lekkimi materiałami z drewna bambusowego czy wikliny. Zatem styl boho to przede wszystkim dobra jakość.

Styl boho – 5 charakterystycznych cech

Styl boho w domu polega na stworzeniu luźnej, nieformalnej atmosfery. Często mówi się, że odzwierciedla on styl życia ludzi wolnych, kreatywnych, którzy nie boją się eksperymentować z różnymi wyglądami i fakturami. Kluczowymi elementami stylu boho są naturalne materiały, eklektyczne umeblowanie oraz mieszanka kolorów i wzorów.

1. Tkane dodatki
2. Meble z naturalnego drewna
3. Rośliny wewnątrz mieszkanie
4. Dobrej jakości dywany
5. Dzieła sztuki inspirowane stylem bohemy

Mamy nadzieję, że wiesz już czym jest styl boho. Liczymy na to, że skorzystasz z naszych rad i otoczysz się spokojnym i pięknym wnętrzem. Życzymy powodzenia w aranżacji Twojego wnętrza!

 

 

Witaj na stylowo-mieszkam.pl – serwisie związanym z aranżacją wnętrz, designem, meblami i architekturą.