Wnętrza w stylu industrialnym – co je wyróżnia?
Wnętrza w stylu industrialnym większości kojarzą się przede wszystkim z cegłami i jest w tym sporo prawdy. Warto jednak pamiętać, że ta estetyka inspirowana starymi fabrykami pozwala na nieco większe szaleństwo, co pozwala wykreować naprawdę ciekawy i niepowtarzalny projekt pełen fascynujących detali. Czym charakteryzuje się styl industrialny? Jak wprowadzić go własnego domu?
Czym się różni styl industrialny od loft?
Zanim zabierzemy się za projektowanie, warto sprawdzić, czym charakteryzuje się nurt, którym chcemy podążać. Przede wszystkim weźmy pod uwagę, że wnętrza w stylu industrialnym są dosyć surowe. Dominują w nich przede wszystkim takie materiały jak wspomniana wcześniej cegła, beton oraz odsłonięte elementy konstrukcyjne np. w postaci belek stropowych. Taka baza jest uzupełniona bardzo stonowaną gamą barw opartą głównie na wszelkich odcieniach szarości. Jeśli chodzi natomiast o styl loftowy, możemy pokusić się o ocieplenie wnętrza przygaszonymi kolorami, które sprawiają, że salon lub sypialnia w iście fabrycznych klimatach nabiorą bardziej domowej atmosfery. Chcąc zobaczyć najpiękniejsze wnętrza w stylu industrialnym inspiracje światowej klasy znajdziemy w sieci lub np. w Łodzi, gdzie stare zakłady produkcyjne dostały drugą szansę i zachwycają obecnie nieskazitelnym designem.
Jakie kolory do stylu industrialnego?
Jeśli chcemy stworzyć piękne, spójne wnętrze w stylu industrialnym, musimy postawić na absolutną klasykę i całkowicie neutralne barwy, które będą podkreślać surowość całego projektu. W takich klimatach idealnie egzamin zdadzą szarości, kolor naturalnego drewna oraz czerń, jednak miłym dla oka przełamaniem tej struktury jest także biel doskonale rozjaśniająca pomieszczenia. W przypadku ścian możemy postawić na niewielkie plamy wspomnianych odcieni, jednak głównie powinniśmy skupić się na wyeksponowaniu walorów konstrukcyjnych. W nowoczesnym budynku mogą to być odsłonięte stropy monolityczne, natomiast w starych kamienicach świetnie zagrają czerwone cegły. Najważniejsze, by wszystko było dokładnie oczyszczone z pozostałości tynków, klejów, farb bądź tapet. Tylko wtedy wnętrza w stylu industrialnym będą estetyczne i autentyczne.
Z czym łączyć styl industrialny?
Wielu osobom podobają się wnętrza w stylu industrialnym pomysły, które wiążą się z realizacją takiego projektu w domowym zaciszu nie zawsze jednak prezentują się dobrze. Główną przyczyną tego stanu rzeczy jest przesada. Chcąc, by zadowalała nas inspirowana fabrykami aranżacja wnętrz styl industrialny musi tu wyjść na pierwszy plan. Nie oznacza to jednak, że na każdym kroku mamy potykać się o stalowe bibeloty znalezione na pchlim targu. Pojedyncze dekoracje tego typu np. w postaci wielkich reflektorów, zegarów, elementów wtopionych w ściany lub mebli nawiązujących konstrukcją do starych maszyn, sprawią, że wnętrze w stylu industrialnym będzie naprawdę efektowne i funkcjonalne. Jeśli natomiast przesadzimy z ilością akcesoriów, zamiast gustownej aranżacji uzyskamy nieco kiczowaty efekt muzeum. Trzymając się zasady minimalizmu, wyczarujemy naprawdę stylowy salon, sypialnię lub biuro.
Planując wnętrza w stylu industrialnym inspiracje możemy znaleźć na każdym kroku. W Łodzi czy w Poznaniu stare fabryki sprawnie zostały przekształcone w nowoczesne galerie handlowe lub restauracje. Uwzględniając powyższe wskazówki, z łatwością stworzymy aranżacje, które zaprezentują się doskonale w domowych warunkach, a ponadczasowe cegły, efektowny beton oraz czarna stal będą cieszyć nasze oczy przez lata, nabierając niesamowitego uroku wraz z upływem czasu.
Styl industrialny – najważniejsze cechy
Jeśli mielibyśmy wymienić jakie warunki spełnia styl industrialny, z pewnością byłby to te, wymienione w poniższej liście:
1. Odsłonięta wentylacyjna
2. Pomalowane lub gołe ściany z cegły
3. Betonowe podłogi
4. Odsłonięte belki lub sufity
5. Duże okna
6. Minimalistyczne lub industrialne meble
7. Chłodny styl ,,Metalik”
8. Żarówki ,,Edisona”
9. Odważne kolory
10. ,,Męski nastrój”
Zatem wnętrza w stylu industrialnym znane są ze swojego surowego, ,,niewykończonego” wyglądu. Odsłonięta cegła, metal i beton są często spotykane w pomieszczeniach w stylu industrialnym, podobnie jak odsłonięte rury. Meble są często proste i użytkowe, a oświetlenie to często lampy wiszące w stylu przemysłowym lub oświetlenie szynowe. Styl industrialny jest idealny dla tych, którzy cenią sobie bardziej surową i chłodną estetykę.