Styl góralski wnętrza – jak go zaaranżować?
Aranżacje wnętrz w stylu góralskim wciąż są bardzo popularne. W ostatnich latach zostały odświeżone, poprzez łączenie ich ze stylem nowoczesnym. Co wyróżnia styl góralski wnętrza? Jakie są jego podstawowe elementy? Co różni klasyczny styl góralski od nowoczesnego? Jak wprowadzić nieco góralskiego charakteru do swojego wnętrza? Na te i inne pytania znajdą Państwo odpowiedzi w poniższym artykule.
Styl góralski wnętrza czym się charakteryzuje?
Klasyczny styl góralski wnętrza charakteryzuje się unikalną architekturą, uwielbianą przez tysiące Polaków. Pierwsze skojarzenie to oczywiście wszechobecne drewno. Najczęściej wykorzystuje się sosnę oraz świerk. Z drewna wykonuje się meble, podłogę, ściany, dekoracje i wiele innych.
Klasyczne góralskie meble często posiadają ozdobne wyżłobienia przywodzące na myśl górską roślinność, ich brzegi są zaokrąglone. Dotyczy to przestarzałych już nieco (choć wciąż przykuwających uwagę) kredensów, witryn, czy komód. Obserwuje się to również na okazałych stołach i krzesłach, czy niewielkich stolikach kawowych.
Co jeszcze wyróżnia wnętrze w stylu góralskim?
- Naturalne materiały takie jak len, czy wełna pod postacią zasłon, firan i pledów, często haftowane ręcznie.
- Elementy skórzane i futrzane stanowiące wykończenie tapicerki mebli lub pełniące funkcję dywanu.
- Góralskie wnętrza charakteryzuje wystrój w barwach ziemi, tj. odcienie brązu, beżu, czy ciemnej zieleni.
- Wnętrze w stylu góralskim często zaakcentowane jest urokliwym kominkiem. Okazałym lub niewielkim, pełniącym jedynie funkcję dekoracyjną.
- Styl góralski wnętrza to również efektowne belki na suficie i szerokie, drewniane parapety.
- Charakterystyczne rzeźby oraz obrazy nawiązujące do bogatej góralskiej tradycji.
Nowoczesny styl góralski
W dzisiejszych czasach omawiany wcześniej klasyczny styl góralski często łączony jest z nowoczesnym. Wnętrze nowoczesne to przede wszystkim wnętrze dość minimalistyczne. Zarówno pod względem ilości mebli, jak i gamy kolorystycznej. Tradycyjny dom góralski przywodzi na myśl ciepłe kolory. Chcąc mu nadać bardziej modernistyczną formę, należy wprowadzić również chłodne odcienie. Stosuje się wtedy dużo szarości, bieli i jasnego drewna. Meble nie są już tak bogato zdobione, jak w przypadku klasyki. Zajmują również zdecydowanie mniej miejsca. Elementy dekoracyjne nie odgrywają znaczącej roli w wystroju.
Aranżacje wnętrz w stylu góralskim łączące klasykę z nowoczesnością zawierają często elementy industrialne lub skandynawskie w wersji folk. Styl industrialny charakteryzuje się ogromem przestrzeni, połączeniem betonowej szarości i bieli, ścianami z cegieł oraz ogólnym wrażeniem surowości. Styl skandynawski folkowy to z kolei jasne barwy, prostota i wykonane ręcznie elementy dekoracyjne, nawiązujące do natury. Jest on bardziej kolorowy niż standardowy styl skandynawski. Zdecydowanie łatwiej wpleść jego elementy do góralskich aranżacji.
Jak urządzić salon w stylu góralskim?
W zależności od potrzeb i własnych upodobań styl góralski we wnętrzu może być jego motywem przewodnim lub dodatkowym. Inaczej zaprojektowany zostanie salon mieszkania w centrum Warszawy, a zupełnie inaczej w niewielkiej chatce pod Tatrami. Ważne, aby we wnętrzu znalazło się dużo drewna, w dowolnym odcieniu. Warto postawić na elementy ręcznie haftowane oraz skórzane dodatki (może to być oczywiście sztuczna skóra).
Niepowtarzalny góralski klimat stwarza w salonie kominek. Choćby elektryczny, pod którym można ułożyć dekoracyjne polana. W wersji standardowej kominek często obudowany jest kamieniem lub, a jakże, drewnem. Kominek nadaje ciepła w sensie dosłownym oraz przenośnym, zapewniając niepowtarzalny klimat.
Styl góralski wnętrza – charakterystyczny dla naszego kraju
Styl „Góralski” to polski styl ludowy charakteryzujący się dużą ilością drewna, często malowanego na jasne kolory. Domy urządzone w stylu Góralskim wyróżniają się rzeźbionymi drewnianymi meblami i misternymi drewnianymi zabiegami okiennymi. Jasno kolorowe dywany i gobeliny są często używane, aby dodać kolor i wzór do wnętrz w stylu góralskim. Wzory kwiatowe są popularne w stylu Góralskim, zarówno w tkaninach jak i w rzeźbionych drewnianych detalach. Wnętrze w stylu góralskim jest często określane jako „przytulne” i „domowe” i jest popularny na obszarach wiejskich w naszym kraju. Mamy nadzieję, że nasz poradnik podpowiedział Ci jak urządzić mieszkanie w stylu góralskim i czym właściwie taki styl się charakteryzuje. Życzymy udanych aranżacji i przebywania w ciepłych i przytulnych wnętrzach!