DesignWnętrza w stylu japońskim

Wnętrza w stylu japońskim

W ostatnim czasie najbardziej na popularności jeśli chodzi o wystrój, czy umeblowanie mieszkań i domów zyskuje szeroko pojęty minimalizm. Idealnie w ten trend wpisują się japońskie wnętrza – stąd też wzrasta zainteresowanie na temat aranżacji w tym stylu.

Pokój w stylu japońskim

Co definiuje wnętrze w stylu japońskim? Jak dokładnie należy urządzić pokój by wpisywał się w minimalistyczną konwencję? Jeśli przyjrzymy się z bliska kulturze japońskiej z pewnością nie zaskoczy nas harmonia i prostota panująca we wnętrzach tego typu. Wielu uważa, że ma to duży związek z filozofią zen – według której harmonia w naszym otoczeniu może pomóc w zachowaniu jej również w naszym codziennym życiu. Jeśli chodzi o charakterystyczne cechy pokoju w stylu japońskim z pewnością znajdą się tu m.in. elementy naturalne – jak drewno, czy rośliny.

Bardzo ważny jest brak przepychu, oraz większych ozdób. We wnętrzach japońskich panuje czystość i porządek, nie znajdziemy tu zbędnych bibelotów na półkach czy stołach. Jeśli jednak obawiamy się, że pokój w stylu japońskim będzie pozbawiony przytulności, czy charakteru nie możemy być bardziej w błędzie. To właśnie naturalne elementy i dobór mebli oraz tonacji kolorów, w których pomieszczenie jest utrzymane, pomoże nam uzyskać wymarzony efekt.

Meble japońskie do sypialni

Meble japońskie przede wszystkim charakteryzują się tym, że są względnie niskie. Z pewnością nie znajdziemy tu wymyślnych ozdób – górować będą geometryczne kształty, prostota oraz naturalne materiały. Pierwszym meblem jakim z pewnością będziemy chcieli wybrać do sypialni jest łóżko. Łóżko pasujące do sypialni w stylu japońskim będzie najczęściej wykonane z drewna może być utrzymane w naturalnych kolorach jak np. wykonane z dębowego drewna, lub białe – należy jednak pamiętać, że kolory powinny być neutralne, a sam mebel mimo geometrycznych kształtów nie powinien przytłaczać pomieszczenia – mimo, że stanowi jego główny punkt.

Dodatkowo do sypialni z pewnością musimy rozważyć obecność szafek, czy stolika nocnego. Meble ten powinny stanowić spójną i harmonijną całość dlatego gdy wybraliśmy białe łóżko również taki kolor powinny mieć pozostałe meble. Jeśli zaś zakupiliśmy zestaw w barwie naturalnego drewna powinniśmy się konsekwentnie tego trzymać. Jeśli marzy nam się sypialnia w stylu japońskim, musimy zwrócić uwagę nie tylko na meble, ale także kolory i dodatki jaki będziemy dobierać.

Kolory w japońskiej sypialni

Jeśli chodzi o wybór barw oraz farb jakie użyjemy przy aranżacji japońskiego wnętrza, przede wszystkim musimy skupić się na tym, by współgrały one z całością – z meblami, czy wielkością pomieszczenia. Nie chcemy czuć się klaustrofobicznie, co przy wyborze kolorów panujących w pokoju wbrew pozorom ma spore znaczenie.

Witaj na stylowo-mieszkam.pl – serwisie związanym z aranżacją wnętrz, designem, meblami i architekturą.