BudownictwoWybór okien – zastosuj się do tych kilku zasad

Wybór okien – zastosuj się do tych kilku zasad

Kiedy w trakcie budowy wymarzonego domu przychodzi czas montażu okien, jest już widoczna niemal cała bryła. To bardzo ekscytujący moment, ponieważ przybliża nas do momentu etapu wykończenia i ostatecznie zamieszkania w nowym mieszkaniu. Przed podjęciem decyzji w kwestii wyboru okien warto poznać podstawowe zagadnienia. Pomoże to dokonać właściwego wyboru.

Dobrze dobrane profile

Do wyboru mamy okna:

  • drewniane,
  • PCV,
  • aluminiowe.

Każdy z materiałów ma swoją specyficzną charakterystykę, która ma spory wpływ na komfort użytkowania. Okna drewniane cieszą się popularnością wśród fanów klasycznych rozwiązań. Ciężko znaleźć bardziej elegancki materiał niż naturalne drewno. Najczęściej można się spotkać z sosną, świerkiem lub dębem. Drewniana powierzchnia fabrycznie zostaje zwykle pokryta specjalnymi substancjami zabezpieczającymi przed gniciem i rozwojem mikroorganizmów. W przeciwieństwie do niemal bezobsługowych okien PCV/PVC, by zachować doskonałą kondycję drewna, warto przeprowadzać co pewien czas działania pielęgnacyjne.

Okna PCV/PVC cieszą się największą popularnością. Mają doskonałe parametry związane z izolacją ciepła, nie wymagają szczególnej pielęgnacji, a do tego są stosunkowo tanie. Na rynku dominują białe okna PCV/PVC, jednak można także się spotkać z innymi wersjami kolorystycznymi, a nawet takimi imitującymi drewno.

Okna aluminiowe zyskują coraz więcej zwolenników. Nowoczesne budownictwo charakteryzuje się dużymi przeszkolonymi powierzchniami, które fantastycznie łączą wnętrze z zewnętrzem. Przy takich gabarytach najlepiej się sprawdzają właśnie okna aluminiowe. Aluminium cechuje się wysoką wytrzymałością, dlatego jest w stanie bezpiecznie utrzymać ciężkie szyby. Te są dostępne w niemal każdym kolorze, więc dopasowanie do stylu domu jest niezwykle proste.

Odpowiednie parametry techniczne.

Istnieje kilka szczególnie ważnych parametrów, które warto znać przed przystąpieniem do zakupu okien. Są to:

  • izolacja cieplna,
  • izolacja akustyczna,
  • poziom zabezpieczeń antywłamaniowych.

Izolacja cieplna szczególnie jest przydatna, kiedy chcemy wybudować dom pasywny lub energooszczędny. Domy pasywne mają konkretne wartości, jakie mieszkanie musi spełniać, by przynależeć do tej kategorii. Warto zainwestować w okna ze świetną izolacją termiczną, ponieważ wiąże się to z długofalowymi oszczędnościami na ogrzewaniu. O oknach aluminiowych zwykło się mówić, że mają dość słabe parametry cieplne. To jednak nieprawda. Po zastosowaniu specjalnych przekładek termicznych, znajdują one zastosowanie nawet w domach pasywnych.

Izolacja akustyczna będzie ważna u osób, które mieszkają przy ruchliwej ulicy innym źródłem hałasu. Wysoki współczynnik oznacza, że okna świetnie wytłumiają wszelkie dźwięki wchodzące i wychodzące z domu. Daje to spory komfort i umożliwia spokojny wypoczynek od zgiełku.

Okna mogą posiadać także specjalne zabezpieczenia przed włamaniem. Jeżeli zależy nam szczególnie na bezpieczeństwie, warto poszukiwać modeli antywłamaniowych, zgodnych z Normą Europejską EN- 1627-30.

Witaj na stylowo-mieszkam.pl – serwisie związanym z aranżacją wnętrz, designem, meblami i architekturą.