DekoracjeZasłony czy rolety? Jakie osłony wybrać do sypialni?

Zasłony czy rolety? Jakie osłony wybrać do sypialni?

Sypialnia to pomieszczenie, w którym zapewnienie zaciemnienia i zablokowanie słońca jest bardzo ważne. Dlatego warto dobrze przemyśleć wybór odpowiedniej osłony okiennej.

Najczęściej do osłony przed słońcem lub ciekawskimi osobami z sąsiedztwa, w sypialniach stosowane są zasłony albo rolety okienne. Ten wybór może zależeć od wielu rzeczy, w tym Twojego gustu. W celu ułatwienia Ci wyboru zapoznaj się z zaletami oraz wadami obu tych rozwiązań.

Zasłony do sypialni to wiele zalet

Zasłony to tradycyjny sposób odcinania sypialni od świata zewnętrznego, znajdującego się za oknem. Stanowią skuteczną zaporę dla promieni słonecznych. Jednocześnie jest to rozwiązanie dające najwięcej możliwości wykorzystania we wszelkiego rodzaju rozbudowanych i ozdobnych wystrojach. Zatem wybitnie sprawdzi się na przykład w stylu angielskim, kolonialnym czy wszelkiego rodzaju stylizacjach klasycznych i vintage. Jeżeli nie zależy Ci na całkowitym blokowaniu słońca, to oprócz zasłon całkowicie zaciemniających możesz zdecydować się także na takie z materiałem częściowo przyciemniającym czy transparentnym.

Minusem zasłon jest ich ciężkie przesuwanie, które można jednak zmienić w znacznie łatwiejszą czynność, stosując elektryczny karnisz. Można wtedy również skorzystać z trybów automatycznych, które same odsłonią okno o określonej porze. Drugą sprawą jest kurz, który może się gromadzić w zasłonach. Jeżeli Ty lub ktoś z domowników ma alergię, to lepszym rozwiązaniem będą rolety. Choć nowoczesne materiały są dość odporne na kurz, to i tak trochę może się go gromadzić i uwalniać przy przesuwaniu zasłon.

Rolety do sypialni to równie dobry wybór

Rolety do sypialni to alternatywa dla tradycyjnych zasłon. Mogą to być rolety różnych typów, czyli na przykład:

  • rolety materiałowe,
  • rolety drewniane,
  • rolety bambusowe.

Wśród rolet materiałowych możesz w zależności od stylu sypialni wybrać np. rolety plisowane (plisy), z gładkim materiałem lub rolety rzymskie – składane w harmonijkę od dołu.

Jeżeli ktoś w domu ma problemy z alergią na kurz czy roztocza, to lepiej zdecydować się na rolety drewniane lub bambusowe. Nie gromadzą one kurzu i są łatwe do regularnego przecierania. W zależności od koloru sprawdzą się zarówno w stylu skandynawskim (białe), jak i w stylach klasycznych (w brązach, czerni czy naturalnym kolorze drewna). Dla dodania sypialni akcentów egzotyki czy też nuty orientalnej, zamiast rolet drewnianych możesz wykorzystać rolety bambusowe.

Jeżeli sypialni używasz także w dzień i chcesz mieć możliwość regulacji ilości wpuszczanego światła słonecznego, to najlepszym rozwiązaniem będą rolety dzień i noc. Pozwalają one, dzięki dwóm warstwom materiału z pasów przepuszczających i blokujących światło, na ustawienie ich w pozycji całkowitej blokady lub też wpuszczania pożądanej ilości promieni słonecznych. To zdecydowanie najbardziej praktyczne rozwiązanie, pasujące przy tym do większości wystrojów wnętrz sypialni – oczywiście po odpowiednim dobraniu kolorystyki.

Zasłony czy rolety do sypialni – jakie osłony wybrać?

Wybór pomiędzy roletami a zasłonami do Twojej sypialni to głównie kwestia gustu oraz sposobu wykorzystywania tego pomieszczenia. Jeżeli pomieszczenie to służy Ci tylko do spania, mogą to być ciężkie zasłony, których nie będziesz często odsłaniać, a które zapewnią Ci również izolację od zimnego okna. Jeżeli wykorzystujesz sypialnię również w dzień i chcesz wtedy wpuszczać tam dużo światła, to łatwiej będzie Ci zwinąć lekkie rolety z materiału.

Witaj na stylowo-mieszkam.pl – serwisie związanym z aranżacją wnętrz, designem, meblami i architekturą.