Leżaki ogrodowe na taras, ale nie tylko
Leżak ogrodowy to bardzo ogólne pojęcie i – wbrew pozorom – nie skupia się wyłącznie na meblach przeznaczonych do użytku w ogrodzie. To raczej wskazanie na rodzaj mebli wypoczynkowych outdoorowych, które nadają się do ustawienia w różnych miejscach, czasem także pod dachem.
Z czego robi się leżaki ogrodowe?
Tradycyjny leżak ogrodowy składał się z drewnianego stelaża i siedziska uszytego z wytrzymałej tkaniny. Zaletą tego rozwiązania była duża mobilność mebla. Dziś takie leżaki widuje się przede wszystkim w miejscach publicznych – na plażach, imprezach plenerowych itp. Są lubiane za możliwość regulowania kąta nachylenia oparcia i stosunkowo niską cenę. Jednak nie jest to rozwiązanie uważane za najwygodniejsze.
Nowoczesne leżaki są odporne na działanie czynników atmosferycznych, oferują też o wiele większą wygodę. Można na nich przyjąć dowolną pozycję, od półsiedzącej do leżącej.
Bujany leżak ogrodowy, fot. Ogrodosfera.pl
Dużym uznaniem cieszą się leżaki z technorattanu. Są wytrzymałe, a przy tym dość lekkie. Niektóre modele mają zamontowane kółka, aby przesuwanie leżaka było jeszcze prostsze. Leżak technorattanowy nie blaknie nawet po długotrwałej ekspozycji na promieniowanie UV.
Również aluminiowe leżaki są cenione ze względu na lekkość i dowolność ustawienia oparcia. Dzięki regulacji części znajdującej się przy nogach leżak można zamienić w wygodną leżankę. Podobnie jak technorattanowe, także aluminiowe leżaki nie wymagają konserwacji.
Leżaki ogrodowe w ogrodosfera.pl to także propozycje drewniane, jednak mocno różnią się od swoich protoplastów z drugiej połowy ubiegłego wieku. Dziś to zaawansowane konstrukcje dające różnorakie możliwości konfiguracji. Ciekawostką są leżaki drewniane na biegunach, przypominające fotele, ale pozwalające na przyjęcie wygodniejszej, niemal całkowicie leżącej, pozycji.
Aby leżenie na leżaku było bardziej komfortowe, warto doposażyć go w materac.
Leżak ogrodowy w saunie, fot. Ogrodosfera.pl
Gdzie sprawdzą się leżaki ogrodowe?
Ogród – miejsce oczywiste, dlatego trafia na pierwszą pozycję. W ogrodzie leżak może być częścią zestawu wypoczynkowego lub samodzielnym meblem ustawionym w zacisznym miejscu.
Taras – tu zmieści się nie jeden, ale kilka leżaków. Można je ustawić wokół niskiego stolika kawowego.
Balkon – miejsce na nieduży, kompaktowy leżak, który po złożeniu zajmuje bardzo mało miejsca. Niestety większość balkonów ma bardzo małą powierzchnię.
Ogród zimowy – fenomen ogrodów zimowych polega na tym, że – wbrew nazwie – nie muszą być zimne. Zimą, jeśli są ogrzewane, stanowią doskonałe miejsce do wypoczynku. Wygodny leżak z materacem będzie idealnym meblem do ogrodu zimowego.
Zadaszony basen lub sauna – to miejsca, w których najlepiej sprawdzą się właśnie leżaki ogrodowe z technorattanu. Powód? Są całkowicie odporne na wilgoć. Ponadto są wygodne i dają szansę na przyjemny odpoczynek po wysiłku fizycznym, jakim niewątpliwie jest pływanie.
Kemping – kojarzy się głównie z namiotami, przyczepami lub kamperami, ale nie da się ukryć, że obecność leżaka w takim miejscu uprzyjemnia i ułatwia pobyt.
Łazienka – technorattanowy leżak może służyć jako leżanka w pokoju kąpielowym lub łazience.
Samochód – oczywiście nie jako siedzisko w podróży, ale nie da się nie zauważyć, że składany leżak można spakować do bagażnika i zabrać ze sobą wszędzie – na biwak, do lasu, na plażę, na działkę, wypad za miasto w odludne miejsce. Sprawdzi się nie tylko w dzień, ale i w nocy, jeśli zechcemy podziwiać spadające gwiazdy.
Bujany leżak w ogrodzie, fot. Ogrodosfea.pl