DekoracjeWybór drzewka bonsai — na co zwrócić uwagę?

Wybór drzewka bonsai — na co zwrócić uwagę?

Przygodę ze sztuką bonsai — miniaturyzacją drzew i krzewów warto zacząć od kupna gotowej, ukształtowanej już rośliny. Proces nadawania drzewku odpowiedniego kształtu, a także początkowa pielęgnacja nie należą do najłatwiejszych dlatego na pierwszy raz dobrze zostawić to zadanie specjalistom. Początkowo, już sama dbałość o prawidłowy rozwój i zdrowie gotowej rośliny może stanowić wyzwanie. W poniższym artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę dokonując zakupu gotowego drzewka bonsai. Zapraszamy do lektury!

Łatwy w utrzymaniu gatunek

Jako pierwsze drzewko wybierz taki gatunek, który będzie prosty w utrzymaniu. Jednocześnie unikaj tych wymagających. Odpowiednie dla początkujących pasjonatów będą między innymi: fikus, wiąz, klon, jałowiec czy sosna. Zwróć uwagę na miejsce zakupu. Wybieraj tylko specjalizujące się w sztuce bonsai sklepy, których pracownicy będą mogli służyć specjalistyczną radą nie tylko podczas zakupu, lecz także w późniejszych latach pielęgnacji rośliny.

Jakość doniczki

Odpowiednio dobrana donica znacząco wpływa na odbiór wizualny i zdrowie rośliny. Bez względu na to czy chcesz zachować donice, w której znajduje się drzewko podczas zakupu czy wolisz zainwestować w inną, musisz dopasować ją do wymagań konkretnej rośliny. Duże znaczenie ma rozmiar i kształt donicy.

Głębokość donicy powinna odpowiadać średnicy pnia mierzonej u podstawy rośliny (a w przypadku nebari powyżej niego). Długość pojemników owalnych i kwadratowych powinna wynosić około 2/3 wysokości drzewka, a pojemników okrągłych 1/3. Przy wyborze donicy weź pod uwagę jej kolor oraz teksturę. Dobrym pomysłem, szczególnie dla drzewek zewnętrznych są doniczki do bonsai, gliniane, solidne i odporne na mróz. Zakupisz je w specjalistycznych sklepach stacjonarnych i internetowych.

Odpowiednie dopasowanie do miejsca przechowywania rośliny

Przed zakupem drzewka bonsai należy określić miejsce, w którym będzie się ono znajdowało przez większość czasu. Niektóre gatunki będą dobrze przystosowane do przebywania na zewnątrz, a inne wewnątrz. Przykładowo, rośliny subtropikalne przy polskiej pogodzie nie przetrwają na zewnątrz. Jako dekoracja wnętrz dobrze sprawdzi się m.in. fikus czy wiąz, natomiast jako drzewko ogrodowe lub tarasowe świetnie spisze się klon, jałowiec, sosna, a także wiąz.

Stan zdrowia rośliny

To zdecydowanie jeden z najważniejszych punktów. Roślina, którą kupujesz, musi być przede wszystkim w pełni zdrowa, silna i zadbana. W przeciwnych razie jej pielęgnacja przyniesie ci więcej kłopotów niż radości. Rośliny nie powinny mieć brunatnych liści, ani suchych gałęzi i przede wszystkim mieszkających w nich szkodników. Drzewko powinno być ukorzenione, a wyjęte z doniczki okazywać jasne korzenie. Unikaj roślin z czarnymi, pomarszczonymi korzeniami. Drzewka bonzai przeznaczone na sprzedaż powinny być owinięte drutem. Jeśli kupujesz drzewko liściaste, sprawdź, czy drut nie jest wrośnięty w pień. W przypadku wrośnięcia usunięcie drutu może być problematyczne, zostawi on po sobie spore blizny, które bardzo długą będą się zarastać.

Możliwość porady specjalisty

Kupno rośliny to dopiero pierwszy krok. Przed tobą wiele miesięcy doglądania i pielęgnacji drzewka. W tym czasie mogą pojawić się pytania i wątpliwości co do poprawnego prowadzenia rośliny. Kupując w specjalistycznym sklepie, prócz pomocy w wyborze drzewka, będziesz mógł/a liczyć na rady na późniejszych etapach. Niektóre sklepy oferują usługę opieki nad drzewkami podczas dłuższej nieobecności właściciela w domu. Będziesz też mógł/a przynieść roślinkę do sklepu i poddać specjalistycznej kontroli w celu oceny prawidłowego rozwoju i ewentualnych błędów w pielęgnacji.

Jeżeli chcesz, by twoje drzewko bonsai prawidłowo się rozwijało, a opieka nad nim sprawiała ci radość i satysfakcje, dokonaj zakupu rozsądnie. Weź pod uwagę wszystkie wymienione wyżej punkty. Ciesz się piękną i zdrową rośliną.

Witaj na stylowo-mieszkam.pl – serwisie związanym z aranżacją wnętrz, designem, meblami i architekturą.